همشهری آنلاین: معاون مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: ۱۹ میلیارد دلار کاهش موجودی حساب سرمایه است. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید پاسخ دهند که آیا این مبلغ از کشور خارج شده است؟ بنده اخبار غیررسمی دارم ولی آقایان باید گزارش رسمی بدهند.

مرکز پژوهش‌های مجلس

به گزارش ایسنا، قاسمی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه21 فروردين) مجلس که برای رسیدگی به وضعیت بازار نابسامان ارز برگزار شده است، اظهار کرد: تراز تجاری در دو بخش عرضه و تقاضای ارز مثبت است. یعنی بخشی از تقاضای ارز مربوط به واردات رسمی کالا و بخشی مربوط به واردات خدمات است. و منابع ارزی ناشی از صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی تکافوی نیازهای ارزی کشور را می‌کند اما چه چیز موجب التهاب بازار ارز شد؟

وی در پاسخ به این سوال گفت: تقاضا برای اسکناس دلار آن‌هم به صورت نقدی در بازار ارز موجب التهاب بازار ارز شد. این تقاضا برای دلار جهت واردات یا صادرات به وجود نیامده است بلکه مردم برای حفظ دارایی‌هایشان دلار خریداری می کنند. این تقاضا باید در دولت مهار شود. برای مدیریت این وضعیت باید به مردم اطمینان داده شود اما ریسکی در نظام بانکی وجود دارد که مانع از این اعتماد است. البته حجم عظیم نقدینگی در نظام بانکی نیز عاملی است که اگر مهار نشود، می‌تواند موجب تداوم التهاب بازار ارز شود.

معاون مرکز پژوهش‌های مجلس اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوبی و اجرای قانون مبارزه با پولشویی در چین و آثار اجرای آن در اقتصاد ایران را از دیگر دلایل التهاب بازار ارز داخلی برشمرد و افزود: اجرای این دو قانون در این دو کشور این پیش‌بینی را به وجود می‌آورد که ایران برای دستیابی به منابع ارزی دچار محدودیت خواهد شد اما چرا برای این مسئله و اختلالات آن فکری نشد؟ عمدی یا سهوی بودن این وضعیت باید توسط مدیران بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توضیح داده شود.

به گفته قاسمی چند صدایی در دولت در خصوص نرخ ارز ناکارآمدی نظام ثبت سفارش ارز و فقدان بازار آتی ارز از دیگر علت‌های تشدید التهاب بازار ارز است.

وی با اشاره به تاثیر چندصدایی در دولت درباره نرخ ارز گفت: در دولت نسبت به نرخ ارز چندصدایی وجود دارد اما قدرت گرفتن نظراتی که افزایش نرخ ارز را مورد حمایت قرار می‌دهند، تاثیر خود را بر بازار گذاشت. همچنین نظام ثبت سفارش ارز نظامی است که سال‌هاست ناکارآمدی‌اش اثبات شده است و باید به جای آن نظام «بارنامه» جایگزین شود.

قاسمی با اشاره به بی اعتمادی مردم به نظام بانکی گفت: بسیار روشن است که مردم به این راحتی‌ها به بانک مرکزی اعتماد نکنند. اما آیا بهتر نیست به جای آنکه سال‌هاست به شرکت‌های نفتی خارجی التماس می‌کنیم تا در کشور سرمایه‌گذاری ارزی کنند، نمی‌توان به مردم خودمان التماس کنیم تا ارز در اختیارشان را در بانک سپرده گذاری کنند تا مشکلات ارزی دولت رفع شود؟

وی تاسیس بازار آتی ارز را یکی از راهکارهای کنترل بازار ارز دانست که تصمیم‌گیری نهایی درباره آن در اختیار دولت است.

کد خبر 402434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =