همشهری آنلاین: آخرین‌ مکانی که شاید کسی برای کشاورزی به آن بیاندیشد قطب جنوب است، اما متفاوت فکر کردن همیشه نتایج شگفت‌انگیزی در پی داشته‌است.

گلخانه

براساس گزارش لايو‌ساينس، دانشمندان آلماني به همين دليل در محيط منجمد قطب جنوب گلخانه‌اي ايجاد كرده و در آن سبزي‌كاري كردند و حتي محصولات خود، شامل كاهو،‌خيار و تربچه را برداشت كرده مورد استفاده قرار داده‌اند.

به گفته برنهارد گروپ مدير ايستگاه نيوماير 3، مركز تحقيقاتي آلمان در قطب جنوب،‌اين سبزيجات طعمي مشابه طعم سبزيجات كشت شده در مزارع عادي را دارند.

گلخانه

كانتينر حمل باري كه گلخانه در آن ايجاد شده‌است و EDEN ISS نام دارد در ماه فوريه در فاصله 400 متري از ايستگاه تحقيقاتي روي صفحه يخي اكستورم بنا شد. محققان آلماني طي ماموريت طولاني خود در قطب جنوب سبزيجات مورد نياز خود را از اين گلخانه تهيه مي‌كردند،‌گلخانه‌اي كه بخشي از پروژه آزمايشي مركز هوافضاي آلمان با هدف يافتن بهترين شيوه براي كاشت و برداشت محصولات كشاورزي براي فضانوردان است.

گياهاني كه در فضا كشت مي‌شوند مي‌توانند در طول ماموريت‌هاي طولاني در ايستگاه فضايي بين‌المللي يا مقاصد دورافتاده‌تري مانند ماه يا مريخ كه غذارساني به آنها دشوارتر و غيرممكن‌تر است، غذاي فضانوردان را تامين كند. كشاورزي در قطب شباهت زيادي به كشاورزي در فضا دارد: نه خاكي وجود دارد،‌نه نور خورشيد و كشاورزي بايد در سيستمي كاملا بسته انجام شود كه توزيع آب، نورپردازي و سطح دي‌اكسيدكربن در آن كاملا كنترل شده‌است.

گلخانه

در اين گلخانه قطبي،‌دانشمندي به نام پل زابل روزانه 3 تا 4 ساعت زمان صرف نگهداري و كنترل وضعيت گلخانه و گياهان آن مي‌كرد. وي در برداشت اول 3.6 كيلوگرم كاهو، 70 تربچه و 18 خيار را از اين گلخانه به دست آورده‌است.

علاوه بر اين گياهان،‌سبزيجاتي مانند ريحان، جعفري، گشنيز و پيازچه نيز در اين گلخانه قطبي كشت داده شده‌اند و كشت سيب‌زميني و توت‌فرنگي نيز در اين گلخانه در مرحله آزمايشي قرار دارد. به گفته محققان آلماني اين گلخانه در ماه مي وارد فاز عملياتي خواهد شد و هفته‌اي 5 كيلوگرم سبزيجات توليد خواهد كرد.

کد خبر 402330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

دیدگاه خوانندگان