همشهری آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که اگر غربی‌ها از برجام خارج شوند، ۴ روزه به غنی سازی ۲۰ درصد باز می‌گردیم.

صالحی

علی اکبر صالحی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای، از رونمایی از 83 اثر در حوزه هسته‌ای در روز دوشنبه (20 فروردين) خبر داد و گفت: بخش عمده‌ای از این آثار توسط صداوسیما به نمایش گذاشته می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص بازگشت پذیری ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: در طول مذاکرات هسته‌ای زمانی که مذاکرات انجام می‌شد، همواره این موضوع را مدنظر داشتیم که اگر آمریکایی‌ها خلف وعده کردند و قرار بر بازگشت پذیری باشد، تمهیدات لازم را بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه اگر دستور از سوی مسئولان ارشد نظام ابلاغ شود مبنی بر اینکه به 20 درصد غنی سازی بازگردیم، در عرض 4 روز این کار صورت خواهد گرفت، ادامه داد: این موضوع پیام زیادی دارد و مباحثی چون فردو، 20 درصد و زمان کوتاه 4 روز برای بازگشت به 20 درصد پیام‌های مختلفی برای آمریکایی‌ها دارد.

صالحی با اشاره به اینکه برخی در افکار عمومی جا انداخته‌اند که فردو تبدیل به زمین بسکتبال و فوتبال شده است، یادآور شد: ممکن است افکار عمومی از این اطلاعات نادرست متاثر شوند، اما فردویی که می‌تواند در عرض 4 روز غنی سازی 20 درصد را آغاز کند، یعنی هنوز زنده است.

وی افزود: بازگشت پذیری ما در سطح بسیار وسیع‌تر و بالاتری نسبت به قبل خواهد بود که امیدواریم خروج از برجام اتفاق نیفتند، اما اگر این اتفاق رخ دهد، یک چالش علمی است که حتی سفیر فرانسه در واشنگتن به این موضوع به آمریکایی‌ها اعتراض کرده بود که اگر ایران بخواهد بازگشت پذیری را انجام دهد و غنی سازی در در سطح بالاتر و وسیع‌تری شروع کند، ما باید چه کنیم؟

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: غربی‌ها می دانند که ما در چه وضعیتی قرار داریم.

کد خبر 402300

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha