همشهری آنلاین: چین یکی از کشورهایی است که به دلیل تمدن دیرین و کهن خود از سنت‌های بی شماری نیز بهره می‌برد

 عید مردگان از سنت های دیرینه مردم چین

و برای مراسم و ایام مختلف، نامگذاری‌ها و فعالیت‌های خاصی دارد که یکی از آنها نیز عید اموات و یا روز یادبود مردگان است.

به گزارش ایرنا عید اموات در سال جاری میلادی با سه روز تعطیلات رسمی همراه شده که از روز پنجشنبه تا شنبه ادامه می یابد مردم در این روزها به یاد مردگان یا بر مزار آنها حضور می یابند و یا از دور دست ها با برگزاری برخی سنت ها و آیین های خاص، این روز را گرامی می دارند.

برخی از این سنت ها برای بسیاری از مردم کشورهای دیگر نیز جالب توجه است که این نشان می دهد چینی ها از دیرباز برای عید اموات برنامه های ویژه ای تدارک می دیده اند.

سابقه تاریخی برگزاری این مراسم در چين که بخش از فرهنگ مردم این کشور را به خود اختصاص داده، به دوران حکمرانی سلسله «تانگ» باز می گردد که مربوط به 2 هزار و 500 سال قبل است.

این عید که اصولا بر اساس اعلام دولت چین تعطیلات عمومی سه روزه را برای مردم این کشور به همراه دارد در زبان چینی «چین مینگ جیه» نام دارد که به آن «هانشی» هم گفته می شود.

مردم در این روزها با حضور بر سر مزار عزیزان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آنان، تعطیلات ویژه این ایام را به پایان خواهند برد.

از دیدگاه چینی ها عدد چهار (سی) - (ماه آوریل چهارمین ماه میلادی) به دلیل تلفظ با مرگ هم معنی است و به همین علت، تاریخ روز چهارم ماه چهارم سال برای اموات در نظر گرفته شده و روزی است که مردم باید غذای سرد مصرف کنند.

آنان با این کار خاطره «جیه زی تویی» را گرامی می دارند که 636 قبل از میلاد در دوران حکمرانی حاکمان «تانگ» و همزمان با سلسله «بهار و پاییز» جانش را از دست داد.

بر اساس اسناد تاریخی موجود در کشور چین او یکی از افراد وفادار به «دوک ون» از پادشاهان وقت بود با این حال «دوک ون» وقتی قدرت را کاملا در اختیار گرفت بتدریج «جیه زی تویی» را فراموش کرد.

او پس از مدتی، روزی «جیه» را به یاد آورد، اما زمانی که در جنگل در جستجویش بود متوجه شد که «جیه» در جریان یک آتش سوزی جانش را از دست داده است «دوک ون» بلافاصله دستور داد برای گرامیداشت این دوست قدیمی سه روز عزاداری برپا شود.

و از آن پس «چین مینگ جیه» یا «عید اموات» پا گرفت است سنتی که به بیش از دو هزار و 500 سال قدمت دارد مردم چین در این روز نیاکانشان را به یاد می آورند، به قبرستان ها می روند و در پارک ها، معابر و خیابان ها و مجتمع های مسکونی آتش کوچکی برپا می کنند.

همچنین آوردن غذای مورد علاقه فرد متوفی توسط خانواده ها بر سر مزار وی، یکی دیگر از مراسمی است که در این روز انجام می شود.

دولت چین از سال 1949 میلای به این طرف این روز را بیشتر گرامی داشته و تاریخ گذشته را حفظ کرده است.

در طول تعطیلات سه روزه که از دیروز شروع شده مردم چین با حضور در قبرستان ها و روشن کردن آتش و حتی آتش زدن پول های کاغذی تقلبی با نقش و نگارهای سنتی و تصاویر پادشاهان قدیمی این روز را گرامی می دارند.

دستفروش ها نیز که این پول های تقلبی را در کنار خیابان ها می فروشند، این روزها کاسبی خوبی دارند.

از مردم خواسته شده حتی الامکان از آتش زدن در جنگل ها و معابر عمومی و مجتمع های مسکونی برای این مراسم خودداری کنند حتی وزارت امنیت عمومی چین نیز برای جلوگیری از بروز حوادث غیرمترقبه به دلیل برپایی آتش در معابر، به همه ارگان ها ذی ربط اعلام آماده باش داده است.

بر اساس آمارها، در طول تعطیلات سال گذشته افزون بر 600 میلیون نفر از مردم چین با حضور در قبرستان ها یاد گذشتگان را گرامی داشتند.

رسم عید «چینگ مینگ» در واقع یک تجسم فرهنگ انسانی چین است مردم چین در این روز هم به جنبه های زندگی و هم به یاد عزیزان از دست رفته هستند و به جنبه حیات و مرگ توجه دارند.

چینی ها حتی در زمان برگزاری آیین های مربوط به سال نو و یا همان عید بهار که کمتر از دو ماه پیش به پایان رسید، روزهای مذکور را به درگذشتگان اختصاص می دهند و یاد آنان را گرامی می دارند.

طبق رسوم مردم سرزمین پهناور چین، وقتی فردی دنیای خاکی را ترک می کند، برای احترام به فرد متوفی تا سه روز نباید برای بازدید به منزل آنان رفت و به طور کلی بازدید خویشاوندان و دوستان در این سه روز مناسب نیست.

کد خبر 402070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار