همشهری آنلاین: نرخ طلای سیاه با وجود اعلام همکاری بلندمدت عربستان و روسیه، صبح چهارشنبه هشتم فروردین‌ماه در بازارهای جهانی کاهش یافت؛ به طوری که قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال که به بیش از ۷۰ دلار رسیده بود، بار دیگر به کانال ۶۰ دلار برگشت.

ايرنا به نقل از رويترز نوشت: قیمت نفت پایه وست تگزاس اینترميدیت آمریکا نیز به کمتر از 65 دلار در هر بشکه رسید.

معامله‌گران می‌گویند: پس از آنکه انجمن نفت آمریکا اواخر وقت دیروز (سه‌شنبه هفتم‌ فروردين‌ماه) اعلام کرد، موجودی انبارهای نفت این کشور در هفته منتهی به بیست و سوم مارس (جمعه گذشته) با پنج میلیون و 300 هزار بشکه افزایش به 460 میلیون و 600 هزار بشکه رسیده است، قیمت‌های نفت کاهش پیدا کرد.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترميدیت آمریکا در ساعت 03:56 بامداد امروز در بازار نایمکس این کشور با 0.8 درصد کاهش نسبت به دیروز به 64 دلار و 71 سنت در هر بشکه رسید.

نفت خام برنت دریای شمال نیز در ساعت یاد شده در بازار لندن به بهای 69 دلار و 65 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به دیروز 0.7 درصد کاهش داشت.

گزارش رسمی موجودی انبارهای نفت آمریکا اواخر وقت امروز توسط اداره اطلاعات انرژی وزارت انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

«گرگ مک کنا» استراتژیست ارشد کارگزاری «آکسی تریدر» واقع در لندن، به رویترز گفت: باید دید سطح موجودی انبارهای نفت آمریکا چگونه تغییر خواهد کرد و آیا باز هم به طور چشمگیری افزایش می‌یابد؟

وی افزود: به نظر می‌رسد افزایش غیرمنتظره ظرفیت انبارهای نفت آمریکا، مانع حرکت رو به رشد قیمت‌های برنت و وست تگزاس اینترميدیت شده است.

كاهش صبح امروز قیمت نفت در حالی اتفاق افتاد که عربستان دیروز اعلام کرد در چارچوب یک قرارداد بلندمدت با روسیه همکاری می‌کند. این همکاری می‌تواند کنترل بازارهای نفت در سال‌های آینده را در دستان این تولیدکنندگان قرار دهد.

همکاری عربستان و روسیه که با توافق کوتاه‌مدت کاهش تولید نفت آغاز شد، به گفته «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در چارچوب یک قرارداد 10 تا 20 ساله ادامه پیدا می‌کند.

به گفته مک کنا، چنین قراردادی میان روسیه و عربستان به معنی گسترش سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

اوپک در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 میلادی (دهم آذرماه 1395 خورشیدی) در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند.

روسیه و 9 تولیدکننده دیگر نیز در اواخر سال 2016 به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند.

بر اساس این توافق، کشورهای امضاکننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز بکاهند که این میزان، حدود 2 درصد کل تولید نفت در جهان است.

این توافق تا پایان سال 2018 معتبر است.

کد خبر 401532

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی