همشهری آنلاین: به دنبال اعلام دستگیری رهبر سابق منطقه کاتالونیا در آلمان، صدها معترض در شهر بارسلونا و دیگر شهرهای این منطقه به خیابان‌ها ریخته و با نیروهای پلیس درگیر شدند.

کاتالونیا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی دستگیر شدن کارلس پوجدمون، رهبر منطقه جدایی طلب کاتالونیا، انبوهی از معترضان در شهر بارسلونا و چندین شهر دیگر کاتالونیا تظاهرات کردند و ده‌ها تن از آنها با نیروهای امنیتی و پلیس که در صدد جلوگیری از تجمع آنها بودند درگیر شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دست کم ۷۹ نفر که علاوه بر معترضان شامل نیروهای پلیس نیز می‌شوند در این درگیری‌ها مجروح شده اند.

روز جمعه دادگاه عالی اسپانیا اقدام به صدور یک حکم بازداشت اروپایی برای کارلس پوجدمون کرده و متعاقب این حکم این رهبر سابق منطقه کاتالونیا ابتدا برای فرار از بازداشت از کشور فنلاند خارج شد اما بعدا در یکشنبه (5 فروردين) در خاک آلمان از سوی مقام‌های این کشور دستگیر شد.

پوجدمون بعد از برگزاری همه پرسی استقلال اواخر سال ۲۰۱۷ در کاتالونیا از سوی مقام‌های اسپانیا به شورش و فتنه‌گری متهم شده و مجازات تا سقف ۲۵ سال حبس شامل او می‌شود.

بر اساس اعلام منابع خبری درگیری‌های معترضان با نیروهای پلیس در بارسلونا و بسیاری از شهرهای دیگر کاتالونیا بالغ بر ۷۹ مجروح برجای گذاشته و در این درگیری‌ها معترضان با سنگ و اشیای دیگر نیروهای امنیتی را مورد حمله قرار دادند.

​نیروهای پلیس ضدشورش اسپانیا نیز که مسلح به باتوم بودند با جمعیت معترضان خشمگین درگیری پیدا کرده و تلاش کردند جلوی نزدیک شدن معترضان به دفاتر متعلق به نمایندگان دولت مرکزی اسپانیا را بگیرند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای پلیس اقدام به ضرب و شتم تظاهرکنندگان و شلیک هوایی سلاح‌های گرم به منظور متفرق کردن آنها کرده‌اند و معترضان نیز اشیای مختلف اعم از سنگ و شیشه و تخم مرغ به سوی این نیروها پرتاب کردند و موانعی را در سر راه نیروهای پلیس قرار دادند.

۱۳ نیروی پلیس نیز در این درگیری‌ها مجروح شدند.

این درگیری‌ها سبب شد که راجر تورنت، رئیس پارلمان کاتالونیا در یک سخنرانی تلویزیونی از معترضان بخواهد که دست از درگیری برداشته و آرامش را برقرار کنند.

کد خبر 401457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =