همشهری آنلاین: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که بخشی از پیشرفت‌ها در زمینه آب سنگین بیستم فروردین ماه رونمایی خواهد شد.

کمالوندی

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی اظهار کرد: ما در زمینه آب سنگین پیشرفت‌های خوبی داشتیم که بخشی از آن 20 فروردین به مردم عرضه می‌شود البته الان کمافی‌السابق تولید خوبی در زمینه آب سنگین داریم و به آمریکا و روسیه هم صادر کرده بودیم که دو کشور مهم دنیا هستند و به تعدادی از کشورهای دیگر هم مقادیر کمی صادر کردیم و در حال مذاکره هستیم که مقادیر بیشتری را صادر کنیم.

وی افزود: بنا بر این است که در آینده از آب سنگین به عنوان ماده اولیه برای محصولات دیگر استفاده کنیم که بخشی از آن بیستم فروردین ماه رونمایی می‌شود.

کمالوندی ادامه داد: ما دو یا سه اولویت اساسی داریم که یکی از آنها توسعه نیروگاهی و افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها از هزار مگاوات است. صحبت‌هایی هم در زمینه نیروگاه‌های کوچک صورت گرفته که یک اولویت در جهت تولید انرژی و احتمالا استفاده از آب‌شیرین‌کن است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اولویت دیگر ما به توسعه کاربرد پرتوها بر می‌گردد که استفاده پزشکی دارد بخصوص که در این زمینه به لحاظ کمیت مشکلی نداریم و کیفیت هم خوب است ولی می‌خواهیم کیفیت اول دنیا را داشته باشیم. مثلا کارهایی مثل GMP یا FDG کارهای درجه اول دنیاست و اگر کسی GMP انجام می‌دهد و تولید ایزوتوپ از این مسیر را دارد وقتی با کشورهای پیشرفته دنیا صحبت می‌کنیم، می‌گویند این درجه اول تولید به لحاظ کیفیت است و این هدف ماست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته در علوم، صنایع و تکنولوژی جدید به خصوص کوانتوم آقای دکتر صالحی شخصا نظرشان این است که حتما سازمان روی آن کار کند.

کد خبر 401451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار