همشهری آنلاین: بررسی‌ها نشان می‌دهد ساختار سیستم عامل اندروید به گونه‌ای است که در صورت استفاده از فیس بوک بر روی آن، این شبکه اجتماعی به اطلاعات تماس‌ها و پیامک‌های کاربران دسترسی می‌یابد.

فیس بوک

به گزارش مهر به نقل از فرست اسپات، فیس بوک این روزها با رسوایی ناشی از سوء استفاده شرکت کمبریج آنالیتیکا از اطلاعات خصوصی کاربران خود دست و پنجه نرم می‌کند و حال مشخص شده این سوء استفاده ابعاد گسترده‌تری دارد.

کاربران گوشی‌های اندرویدی که از فیس بوک استفاده می کنند در عمل اطلاعات تماس‌ها و پیامک‌های خود و حتی مدت زمان این تماس‌ها را در اختیار این شبکه اجتماعی قرار داده‌اند، امری که ناشی از نحوه طراحی سیستم عامل اندروید است.

داده‌های یادشده طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از تلفن‌های همراه کاربران استفاده کننده از فیس بوک سرقت شده است. فیس بوک مدعی است از این رو اطلاعات فهرست‌های تماس و افرادی که با آنها تماس گرفته می‌شده را جمع آوری کرده تا یافتن افرادی که فرد م‌ خواهد با آنها در تماس باشد را ساده‌تر کند.

اما این توضیحات قانع کننده نیست و مشخص نمی‌کند چرا فیس بوک متادیتای اطلاعات تماس و پیامک‌های کاربران شامل مدت زمان تماس، وقت تماس و حتی تماس‌های از دست رفته را نیز جمع آوری و ذخیره می‌کند.

متاسفانه مجوزهای دسترسی اندروید بسیار سهل گیرانه بوده و به اشتراک گذاری متادیتا را با هر کسی که خواهان آن باشد، ممکن می‌کند. در صورت نصب برنامه موبایلی فیس بوک بر روی گوشی نیز چنین اجازه‌ای به برنامه یادشده داده می‌شود.

بسیاری از شخصیت‌های مشهور و متخصصان حوزه فناوری از کاربران خواسته‌اند به علت بی‌توجهی این شبکه اجتماعی به حریم شخصی کاربران و سواستفاده از اطلاعات خصوصی آنها هر چه سریع‌تر حساب کاربری خود را پاک کنند.

کد خبر 401424

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha