همشهری آنلاین: عضو هیئت رئیسه مجلس با ارائه گزارشی از جلسه غیر علنی مجلس در خصوص فضای مجازی که با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، از پیشنهاد رئیس مجلس برای تشکیل کمیسون ویژه این موضوع خبر داد.

مجلس

به گزارش ایسنا، محمدعلی وکیلی در حاشیه جلسه غیرعلنی یکشنبه 27 اسفند مجلس که با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، گفت: آقای دکتر فیروزآبادی در این جلسه گزارشی از وضعیت فضای مجازی را به نمایندگان ارائه کرد. در مورد رنکینگ ایران که عدد خوبی ندارد هم موضوعاتی مطرح کرد به دلیل اینکه پلت فورم ایرانی متناسب با تحولات روز را تولید نکرده‌ایم و در این زمینه دچار عقب ماندگی هستیم بنابراین لازم است پلت فورم‌های ایرانی بسازیم تا بتوانیم مرجع باشیم.

وکیلی با اشاره به طرح موضوعاتی مثل طرح تحولات تکنولوژیک در فضای فرهنگی، حقوقی و اجتماعی اظهار کرد: تصویر روشنی از آنچه تا الان اتفاق افتاده در چشم‌اندازی از آینده ترسیم شد. به هر حال ذهنیت روشن یکسانی در این زمینه نداریم و ما این مسئله را نمی دانیم که چه اتفاقی در دنیا می افتد. به هر حال فضای مجازی دیگر مجاز نیست بلکه توسعه‌ای در فضای حقیقی است که مناسبات اطراف ما را دچار تحول می کند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به نیاز به قوانین در این زمینه اظهار کرد: در مجلس بحث فضای مجازی در کمیسیون صنایع در بخش سخت افزاری و در کمیسیون فرهنگی در بخش نرم افزاری مورد بررسی قرار می‌گیرد. جمع بندی آقای لاریجانی در این زمینه این بود که به یک کمیسیون ویژه‌ای در زمینه فضای مجازی برسیم.

وی با اشاره به اظهار نظر نمایندگان در این جلسه گفت: بخشی از نمایندگان می‌گفتند راه برخورد با این فضای رو به جلو اقدامات سلبی و انسدادی نیست و باید به صورت منطقی با آن برخورد شود. همچنین شایعاتی که در ارتباط با تلگرام و برخی دیگر از شبکه‌ها وجود دارد، مورد اعتراض نمایندگان بود و برخی نیز می گفتند که چرا دیرهنگام اقدام به اطلاع رسانی کرده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه تعداد نمایندگان در جلسه غیرعلنی ملجس در مرز نصاب بوده اظهار کرد: در این جلسه که به صورت غیرعلنی رسمی برگزار شد، تا ۱۹۱ نماینده هم حضور داشتند. البته تعدادی از نمایندگان مرخصی گرفتند و برخی غیبت کردند اما هیئت رئیسه به نمایندگان پیامک زده بود که جلسه برگزار می‌شود.

کد خبر 401175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =