همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران روند خشک شدن تالاب‌های استان را نگران‌کننده دانست و آن را ناشی از بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی دانست.

نگرانی از خشکی تالاب‌های مازندران

به گزارش مهر، حسینعلی ابراهیمی کارنامی از روند خشک شدن تالاب‌های استان ابراز نگرانی کرد و آن را ناشی از بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی نامید و گفت: لایروبی کانال‌های منتهی به تالاب‌ها از جمله تالاب میانکاله انجام خواهد شد و برای تامین حقابه و تعدیل نیاز زیست محیطی میانکاله نیز قدم‌های خوبی را برمی‌داریم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران نبود نقشه آمایش سرزمینی، گردشگری مدیریت نشده، نبود عرصه‌های درآمدی در حوزه گردشگری و فعالیت صنایع آلاینده را به همراه تهدیدات ناشی از خشک شدن عرصه‌های تالابی و خطرات ناشی از پسماند و تولید زباله را از معضلات حوزه محیط زیستی عنوان کرد.

وی مازندران را استانی گردشگرپذیر توصیف کرد و اظهار داشت: با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروزی و ورود گردشگران به استان برخی از آنان ضوابط محیط زیستی را رعایت نکرده و با پاکوب کردن منابع طبیعی در عرصه‌های جنگلی و مناطق حفاظت شده و رهاسازی زباله در اطراف نقاط گردشگرپذیر خساراتی را به این عرصه‌ها وارد می‌کنند.

کارنامی از گردشگری غیر مدیریت شده در استان انتقاد کرد و افزود: امیدواریم نمایندگان مجلس تمهیداتی را در خصوص جبران خسارت‌های ناشی از گردشگری غیر مدیریت شده بیاندیشند تا هزینه خسارت های ناشی از آن کاهش یابد.

  • عرضه بنزین با کیفیت یورو ۴ در مازندران

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران از وجود ذرات آلاینده چهار برابر استاندارد معمول در هوای استان خبر داد و تصریح کرد: عرضه بنزین بی‌کیفیت، استفاده از سوخت مازوت برای نیروگاه‌ها و وجود صنایع آلاینده در استان از عوامل خطرزا برای کیفیت هوای مازندران است.

وی به تشکیل کارگروه کاهش آلودگی هوا در استان اشاره کرد و یادآور شد: این کارگروه در اولین عملکرد خود شاهد توزیع بنزین با کیفیت یورو ۴ درساری بوده است که امیدواریم این روند برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا شش ماهه نخست و دیگر شهرهای استان تا پایان سال آینده اجرایی شود.

ابراهیمی کارنامی از میزان آلایندگی نیروگاه ترکیبی شهید سلیمی و استفاده از سوخت مازوت برای آن انتقاد کرد و ادامه داد: استفاده از سوخت مازوت سلامت بومیان منطقه را به خطر انداخته به طوری که محیط زیست استان خواستار توقف استفاده از این سوخت تا پایان سال ۹۷ شده است.

  • اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومانی برای احیای تالاب میانکاله

وی از اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومانی برای احیای تالاب میانکاله خبر داد و گفت: علاوه بر اعتبار در نظر گرفته شده؛ مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز، برگرداندن آب از مصب رود به تالاب را می‌توان از عمده‌ترین فعالیت‌ها در این خصوص نام برد.

ابراهیمی کارنامی از روند احداث راه‌های ارتباطی بین استانی بدون در نظر گرفتن ضوابط محیط زیستی انتقاد کرد و با بیان این که محیط زیست با ایمن‌سازی جاده‌ها و گره‌های ترافیکی مخالفتی ندارد اظهار داشت: تاکید این سازمان رعایت کردن اصول و ضوابط محیط زیست در احداث بزرگراه‌ها است.

  • گردشگری ناآگاهانه دماوند را به نابودی می‌کشاند

ابراهیمی کارنامی گردشگری ناآگاهانه را موجب نابود شدن دماوند به عنوان نماد گردشگری مازندران دانست و افزود: بدترین نوع رفتار را نسبت به دماوند با به راه انداختن اردوهای دانش‌آموزی و تورهای گردشگری غیر مدیریت شده روا داشتیم به گونه‌ای که نه تنها درآمدی را عاید استان نکردیم؛ بلکه این عرصه گردشگری را به نابودی کشاندیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران از تشکیل کارگروه حفاظت دماوند خبر داد و عنوان کرد: ساماندهی استفاده از این امکان گردشگری از مصوباتی خواهد بود که در کارگروه حفاظت دماوند مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی توقف فعالیت‌های معدنی را در عرصه‌های مهم محیط زیستی از مصوبه‌های کارگروه حفاظت دماوند در آینده اعلام کرد و ادامه داد: اجازه برداشت معدنی در ارتفاع بالا داده نخواهد شد و سعی داریم این میزان را گسترش داده تا عرصه‌های بیشتری را مورد حفاظت قرار دهیم.

ابراهیمی کارنامی توجه به محیط زیست را خواستار شد و گفت: اهمیت به عرصه‌های محیط زیستی درآمد پایدار را نصیب استان خواهد کرد.

کد خبر 400872

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha