همشهری آنلاین: وزیر راه و شهرسازی گفت: علی رغم آنکه بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال آینده کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان است توانستیم بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان در بخش آزادراهی سرمایه جذب کنیم.

آخوندی

به گزارش مهر، عباس آخوندی در حاشیه مراسم امضاء قرارداد ۴۳۹ کیلومتر آزادراه با مشارکت بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: امروز برای احداث حدود ۴۴۰ کیلومتر آزادراه در ۶ محور در استان‌های مختلف شامل استان کرمان، مرکزی، خراسان‌های شمالی و رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، قرارداد امضاء کردیم.

وی ادامه داد: مبلغ این قرارداد حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان است که ۷۰ درصد این مبلغ با سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت گرفته است و ۳۰ درصد آن را نیز دولت بر عهده خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر ۲۴۰۰ کیلومتر آزاد راه در کشور داریم که برنامه‌های ششم و هفتم توسعه ما را مکلف به احداث ۱۰هزار کیلومتر آزادراه کرده است.

آخوندی با بیان اینکه در سال ۹۵ و ۹۶ قرارداد احداث ۱۱۱۳ کیلومتر آزادراه را امضاء کرده‌ایم، تصریح کرد: امروز نیز حدود ۴۴۰ کیلومتر آزادراه اضافه شد و بیش از ۸۰۰ کیلومتر نیز در دست مطالعه داریم. خوشبختانه استقبال بخش خصوصی از احداث آزادراه بسیار خوب بوده است.

وی با اشاره به اشتغال فوق‌العاده این پروژه‌های عمرانی یادآور شد: این ۱۱۱۳ کیلومتر آزادراهی که ساخت آن آغاز شده ۱۷هزار نفر را مشغول به کار خواهد کرد و بیش از ۵ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین و راه سازی نیز به کار گرفته خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امیدواریم علی رغم تنگنای مالی دولت، وزارت راه و شهرسازی رویکرد استفاده از سرمایه بخش خصوصی را در پیش گرفته و توانسته سرمایه‌های خوبی را برای فعالیت‌های راهسازی جذب کند به طوری که حجم منابعی که در قراردادها جذب کرده‌ایم از کل بودجه ما بسیار بسیار بیشتر است. چرا که در سال ۹۷ کل بودجه ای که برای وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شده کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان است حال آنکه میزان بودجه جذب شده صرفاً در بخش ساخت آزادراه بیش از ۱۱هزار میلیارد تومان است.

آخوندی افزود: این نشان می‌دهد که به تدریج در حال مشارکت دادن بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های کشور هستیم. همین وضعیت در حوزه بنادر، ریل و فرودگاه ها نیز در جریان است.

وی درباره قطعه یک آزادراه تهران-شمال اظهارداشت: آزادراه تهران-شمال عملیات اجرایی آن به شدت در جریان است. در این پروژه به اندازه طول آزادراه تونل و پل در دست ساخت داریم و بیش از ۹۰ درصد در قطعه یک پیشرفت فیزیکی کار داریم. امیدوارم به زودی در اختیار مردم قرار بگیرد.

کد خبر 400531

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی