همشهری آنلاین: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اضافه شدن دو واکسن جدید به برنامه ایمن‌سازی کشور خبر داد.

واکسن

به گزارش وبدا، محمد مهدی گویا، ضمن تقدیر از اساتیدی که در انجام مطالعات دو واکسن "پنوموکوک" و "روتا ویروس" مشارکت داشتند، اظهار داشت: نتیجه مطالعات انجام شده نشان داد که این دو واکسن باید به برنامه ایمن‌سازی کشور اضافه شود.

وی تصریح کرد: مطالعات انجام شده نشان داد که 48 درصد از موارد اسهال‌های ویروسی در نوزادان کشور به علت اسهالی است که عامل آن "روتا ویروس" است و استفاده از این دو واکسن به صرفه است و موجب کاهش بستری و مرگ و میر نوزادان در بیمارستانها و مراکز درمانی کشور خواهد شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: نتایج مطالعات انجام شده برای این دو واکسن در اختیار هیات دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس قرار گرفت و خوشبختانه با تایید مقام معظم رهبری و اختصاص بودجه ویژه از محل صندوق ذخیره ارزی برای آن، واکسن‌های "پنوموکوک" و "روتا ویروس" به برنامه کشوری اضافه می‌شود.

گویا با اشاره به عوارض بیماری‌های "پنوموکوکی" و "روتاویروس"، نقش این دو واکسن در حفظ سلامتی نوزادان و مردم ایران را بسیار مهم و اساسی عنوان کرد.

وی در خصوص موارد استفاده از دو واکسن جدید، گفت: واکسن "روتاویروس" که برای اسهال کودکان است برای بزرگسالان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما واکسن "پنوموکوک" در برخی از بزرگسالانی که دارای بیماری‌های خاصی هستند، استفاده می‌شود.

کد خبر 399851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار