همشهری آنلاین: خطیب جمعه گرگان گفت: با روند کنونی کم‌توجهی به محیط زیست؛ مصرف بی‌رویه آب و قطع درختان که عقب‌نشینی دریا و جنگل‌ها را در شمال کشور به دنبال داشته است؛ بزودی با پدیده ریزگردها به‌ویژه در استان گلستان مواجه خواهیم شد.

شمال ایران هم با خطر ریزگردها مواجه است

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام محمدقاسم لیوانی در خطبه‌های نماز جمعه امروز گرگان با اشاره به فرا رسیدن روز درختکاری؛ افزود: کمبود درخت و طبیعت سبز در غرب و جنوب ایران باعث ورود ریزگردها و حتی تشدید آن در کشورمان شده است و‌ اگر در استان گلستان نیز روند کنونی کم توجهی به محیط زیست ادامه یابد؛ در آینده نزدیک پدیده ریزگردها را در شمال کشور نیز شاهد خواهیم بود.

وی اظهار داشت: درخت یکی از عوامل مهم جلوگیری از ریزگرد است و باید سعی کنیم در مناطق خشک استان گلستان درختکاری همراه با نگه‌داری را به بهترین نحو ممکن آموزش و انجام دهیم.

وی با یادآوری کمبود آب که در مواردی باعث خشک شدن درختان شده است؛ اضافه کرد: اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش کشاورزی ضرورتی انکارناپذیر است.

طبق اين گزارش،  طی سال‌های اخیر مشکلات زیست محیطی همچون خشکیدن خلیج گرگان؛ پسروی کرانه شرقی دریای خزر؛ عقب‌نشینی جنگل‌ها و روی آوردن کشاورزان به محصولات پرآب نظیر برنج اقلیم استان گلستان را دستخوش تغییر جدی کرده است.

این آسیب زمانی بیشتر خودنمایی می‌کند که منطقه خشک شمال استان گلستان در مجاورت بیابان‌های کشور ترکمنستان مستعد تولید ریزگرد است.

امام جمعه موقت گرگان در بخش دیگری از سخنانش گفت: انتظار می‌رود در آستانه سال نو مردم و مسئولان توجه جدی‌تری به نیازمندان و مستمندان جامعه داشته باشند.

لیوانی با تصریح بر این که در اسلام اعمال اجتماعی بیشتر از اعمال فردی مورد تاکید است؛ گفت: در جامعه اسلامی نباید نیازمند وجود داشته باشد و اگر هم نیازمندی هست، کمیته امداد امام (ره) بهترین نهاد برای تحت پوشش قرار دادن آنان است.

وی اظهار کرد: افراد زیادی از حمایت‌های کمیته امداد به خودکفایی رسیده‌اند بطوری که برخی از آنها امروز دست سایر نیازمندان را گرفته و می‌گیرند.

کد خبر 399832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار