همشهری‌آنلاین: دیپلمات‌ها می‌گویند، شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی درخواست برای آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه است تا کمک‌ها منتقل شده و بیماران و مجروحان تخلیه شوند. این اقدام ممکن است با مخالفت روسیه همراه شود.

طرح یک قطعنامه به پيشنهاد سوئیس و کویت جمعه 20 بهمن در شورای امنیت ۱۵ عضوی به جریان افتاد.

این قطعنامه برای تصویب نیازمند ۹ رای موافق است و درصورتي اجرايي مي شود كه هيچ‌كدام از پنج عضو دائم شامل روسیه، چین، انگلیس، آمریکا یا فرانسه هم آن را وتو نکنند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این گام بعد از شکست شورای امنیت در روز پنجشنبه بود که نتوانست به آتش‌بس انسانی دست یابد.

سوئد و کویت خواستار نشست شورای امنیت در روز پنجشنبه شده بودند، اما شورا نتوانست به نتایج قابل لمسی در زمینه اعلام آتش‌بس انسانی دست یابد. سوئد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه داد و خواستار آتش‌بس انسانی فوری شد.

سازمان ملل متحد سه‌شنبه گذشته خواستار آتش‌بس بشردوستانه فوری در سوریه برای حداقل یک ماه شد و وزارت خارجه آمریکا هم پنج‌شنبه از آن حمایت کرد. با این حال، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه گفت: این واقع‌بینانه نیست. ما هم خواستار آتش‌بس و پایان جنگ در سوریه هستیم اما اطمینانی ندارم که این تروریست‌ها هم با این مساله موافق باشند.

پیش‌نویس این قطعنامه که به دست رویترز رسیده است، از تمام طرفین خواسته است تا فورا محاصره مناطق پرجمعیت از جمله غوطه شرقی، یرموک، کفریا و فوعه را پایان دهند.

دیپلمات‌های شورای امنیت احتمال می‌دهند این پیش‌نویس دوشنبه مورد بحث و گفت‌وگو قرار بگیرد. هنوز مشخص نیست که سوئد و کویت چه زمانی قصد دارند این پیش‌نویس را به رای بگذارند.

کد خبر 397905

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها