همشهری آنلاین: قیمت‌های نفت جمعه ۲۰ بهمن‌ماه بدنبال تشدید نگرانی‌ها نسبت به رشد بیش از حد عرضه، بیش از ۳ درصد سقوط کرد و بهای معاملات نفت آمریکا برای نخستین بار در بیش از دو ماه گذشته، به پایین ۶۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترميدیت آمریکا ۱.۹۵ دلار یا معادل ۳.۲ درصد کاهش یافت و در ۵۹.۲۰ دلار در هر بشکه بسته شد که پایین‌ترین قیمت از ۲۲ دسامبر بود. قیمت نفت آمریکا در اواسط معاملات تا مرز ۵۸.۰۷ دلار نیز عقب‌گرد داشت.

بیش از ۸۴۵ هزار قرارداد در معاملات جمعه رد و بدل شدند که بالاتر از میانگین حجم معاملات روزانه بود.

بهای معاملات آتی نفت برنت ۲.۰۲ دلار یا معادل ۳.۱ درصد کاهش یافت و در ۶۷.۷۹ دلار در هر بشکه بسته شد که پایین‌ترین قیمت از ۱۳ دسامبر بود.

نفت برنت برای کل هفته حدود ۹ درصد کاهش قیمت ثبت کرد در حالی که کاهش هفتگی نفت آمریکا به ۱۰ درصد رسید که بزرگترین کاهش هفتگی از ژانویه سال ۲۰۱۶ بود.

بهای معاملات آتی نفت تحت تاثیر آمار عرضه بالاتر از حد انتظار و افزایش غیرمنتظره فعالیت خط لوله فورتیز دریای شمال که اوایل هفته بسته شده بود، روز جمعه برای ششمین روز متوالی کاهش یافت و همه رشد قیمتی که از ابتدای سال میلادی جاری داشت از دست داد. هر دو قیمت پایه نفت آمریکا و برنت از بالاترین رکورد سال میلادی جاری خود بیش از ۱۱ درصد افت کرده‌اند.

به گفته جیم ریتر بوش، رئیس شرکت "ریتربوش اند آسوشیتس"، هرگز یک عامل بازاری مانند نفت را دچار ریزش قیمت نمی‌کند بلکه عوامل متعددی دست به دست هم دادند.

بازار نفت از ضعف بازار سهام تحت فشار منفی قرار گرفت. نفت رابطه معکوسی با دلار دارد که در معاملات روز جمعه همزمان با عقب‌گرد بازارهای سهام، صعود کرد. نوسان در وال استریت قیمت نفت را تحت فشار قرار داد. در طول معاملات روز جمعه شاخص "اس اند پی ۵۰۰" به پایین‌ترین سطح از پنجم اکتبر افت کرد. با این‌همه این شاخص تا پایان روز در سطح بالاتری ایستاد و کمک کرد قیمت نفت از پایین‌ترین رکورد معاملات روزانه بهبود پیدا کند.

شرکت خدمات انرژی "بیکرهیوز" روز جمعه اعلام کرد: شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا هفته گذشته ۲۶ حلقه افزایش یافته و به ۷۹۱ حلقه رسیده که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۱۵ بود و بزرگترین افزایش هفتگی در یک سال گذشته بود. شرکت‌های حفاری آمریکایی با دنبال کردن روند صعودی قیمت‌ها از اواسط ژانویه، با روند سریعتری به شمار دکل‌های حفاری اضافه کردند.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران نگران هستند افزایش تولید آمریکا، تلاش‌های اوپک و سایر تولیدکنندگان خارج از این سازمان برای محدود کردن عرضه را تضعیف کند.

طبق جدیدترین آمار هفتگی، تولید نفت آمریکا به ۱۰.۲۵ میلیون بشکه در روز رسیده که اگر تایید شود، رکورد بالای جدید محسوب می‌شود. آمار بیکر هیوز نشان می‌دهد که همچنان در ماه‌های آینده عرضه بیشتری در راه خواهد بود.

کد خبر 397897

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha