مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: فنلاند قصد دارد گواهینامه های معمول را منسوخ و به جای آن یک اپلیکیشن برای شهروندان ارائه کند.

اپلیکیشن گواهینامه در فنلاند

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس،  اطلاعات و عکس گواهینامه فرد در آن با توجه به اطلاعات مخازن دولتی تجدید می‌شود.

 تلفن‌های هوشمند امروزه در همه جا کاربرد دارند. آنها مجهز به اپلیکیشن‌هایی می‌شوند که زندگی روزمره را جالب تر و البته ساده‌تر می‌کنند.

در همین راستا سازمان ایمنی حمل ونقل فنلاند (Transport Safety Agency) قصد دارد با استفاده از این ویژگی موبایل گواهینامه‌های فیزیکی را منسوخ کند. این سازمان قصد دارد با استفاده از یک اپلیکیشن نسخه دیجیتال گواهینامه را برای رانندگان فراهم کند.

درفنلاند هم مانند کشورهای دیگر، گواهینامه رانندگی نه تنها شایستگی راننده برای راندن وسیله را نشان می دهد بلکه ابزاری برای شناسایی هویت فرد است.

اما گواهینامه‌های فیزیکی طی عمر ۳۰ ساله شان به ندرت تجدید می‌شوند. به همین دلیل اگر عکس روی کارت با صاحب آن همخوانی نداشته باشد یا اطلاعات آن قدیمی باشد، هیچ کاربردی نخواهند داشت.

درهمین راستا شرکت HiQ سوئد و Graet Apes فنلاند نمونه اولیه ای از یک اپلیکیشن موبایل طراحی کرده اند که به طور خودکار عکس و اطلاعات فرد را با توجه به مخازن سازمان‌هایی مانند پلیس یا کنترل پاسپورت تجدید می‌کند. این اپلیکیشن به طور آنی جریمه‌های کاربر را نیز یادآوری می‌کند.

اپلیکیشن مذکور Autoilija نام گرفته و تاکنون برای iOSعرضه شده و نسخه اندروید آن نیز در حال طراحی است. پس از دانلود این اپلیکیشن، با کمک اطلاعات ذخیره شده شهروندان فنلاندی در مخازن ملی، کاربر احراز هویت می‌شود.

پس از احراز هویت، اطلاعات گواهینامه رانندگی از یک سرور امن Transport Safety Agencyبازیافت و در کنار آخرین عکس فرد از یک سرور دولتی دیگر قرار می‌گیرد. سپس کاربر با انتخاب رمزی ۴ رقمی یا فناوری لمس اثر انگشت و شناسایی صورت از گواهینامه رانندگی دیجیتال خود محافظت کند.

نمونه اولیه اپلیکیشن حاوی چندفناوری امنیتی ضد کلاهبرداری است. به عنوان مثال واترمارک پس زمینه گواهینامه رانندگی دیجیتال با حسگر ژیروسکوپ موبایل کاربر مرتبط می‌شود و بخش‌هایی مانند لوگو را متحرک می‌کند.

کد خبر 397723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار