همشهری آنلاین: نیمی از اتوبوس‌های دنیا تا سال ۲۰۲۵ برقی خواهند بود و چین به یکی از قطب‌های تولید و استفاده از این اتوبوس‌ها مبدل می‌شود.

نیمی از اتوبوس‌های دنیا تا سال ۲۰۲۵ برقی می‌شوند

تحقیقات بلومبرگ حاکیست که تا سال ۲۰۲۵ تعداد اتوبوس‌های برقی مورد استفاده در ناوگان‌های حمل و نقل عمومی سه برابر خواهد شد. تعداد این اتوبوس‌ها در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۸۶ هزار اتوبوس بوده است.

اما این رقم در هفت سال آینده به حدود ۱.۲ میلیون واحد اتوبوس افزایش می‌یابد. بنابر این ۴۷ درصد از کل ناوگان اتوبوسرانی درون شهری دنیا را اتوبوس‌های برقی تشکیل خواهند داد.

استقبال چینی‌ها از اتوبوس‌های برقی با توجه به نیاز داخلی بالای این کشور بسیار بالا خواهد بود و بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد تا ۹۹ درصد از اتوبوس‌های برقی دنیا در کشور چین به کار گرفته خواهند شد.

علاوه بر چین، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی نیز به دنبال استفاده گسترده از اتوبوس‌های برقی هستند. نیویورک از سال گذشته ۱۰ اتوبوس برقی را به طور آزمایشی به کار گرفته و قصد دارد به تدریج کل ناوگان اتوبوسرانی این کشور را برقی کند که به کاهش تولید سالانه ۵۷۵ هزار تن مربع گاز دی اکسید کربن خواهد انجامید.

اگر چه هزینه تولید اتوبوس‌های برقی بیش از اتوبوس‌های معمولی است اما با توجه به عدم مصرف سوخت‌های فسیلی توسط آنها در درازمدت این تحول موجب صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای خواهد شد.

کد خبر 397598

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی