همشهری آنلاین: فعالان محیط زیست نسبت به تصویب قانون جاده‌سازی در جنگل‌های بکر و دست‌نخورده آمازون ابراز نگرانی کردند.آن ب

نگرانی از تصویب قانون جاده‌سازی در جنگل‌های بکر آمازون جنگل آمازون

به گزارش ایسنا، پرو اخیرا قانونی را تصویب کرده که به موجب آن اجازه جاده‌سازی در دوردست‌ترین و بکرترین مناطق جنگل‌های بارانی آمازون در این کشور داده شده و این در حالیست که این جنگل‌ها پناهگاه و محل زندگی گروه‌هایی از بومیان و نیز منطقه‌ای غنی از درختان ماهون بومی آمریکای جنوبی هستند.

این قانون که جاده‌سازی را در "Purus" منطقه‌ای در آمازون در نزدیکی مرز برزیل افزایش می‌دهد از سوی کنگره پرو تایید شده و پس از این که از طرف هیچ‌یک از دستگاه‌های اجرایی کشور با اعتراض روبرو نشد به عنوان قانونی جدید به تصویب درآمد.

به گزارش گاردین، این منطقه شامل چهار پارک ملی می‌شود و اجرای قانون فوق می‌تواند بر پنج منطقه‌ای که بومیان در آن به طور داوطلبانه در انزوا زندگی ‌می‌کنند تاثیر بگذارد.

لیزاردو کوپر، سرپرست اتحادیه بومیان آمازون در پرو (Aidesep) در این باره گفت:‌ این پروژه کاملا به ضرر بومیان خواهد بود چرا که این افراد بسیار در برابر چنین اقداماتی آسیب‌پذیر هستند.

این در حالیست که چند ساعت پیش از تصویب این قانون، پاپ فرانسیس در بازدید از این کشور هشدار داده بود که آمازون و مردم آن تا کنون هرگز با چنین تهدیداتی مواجه نبوده‌اند. پاپ در این دیدار فشار ناشی از منافع تجاری بزرگ را که در حال نابودی زیستگاه‌های طبیعی و حیاتی در تمام این سیاره است، محکوم کرد.

از سوی دیگر جولیا اوروناگا، مدیر پروژه آژانس تحقیقات محیط زیستی پرو نیز در این خصوص گفت:‌ ۹۵ درصد از جنگل‌زدایی‌ها در فاصله ‌کمتر از شش کیلومتری جاده‌ها اتفاق می‌افتد و قانون جدید با حکم دادگاه که حفاظت از جنگل را منافع ملی اعلام کرده مغایرت دارد.

کد خبر 397274

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha