همشهری آنلاین: تازه‌ترین تجربه کارگردانی پل تامس اندرسن بیش و پیش از هر چیز تحت تاثیر آخرین تجربه سینمایی بازیگری است تقریبا به تمام افتخارهای ممکن دست یافته و با «رشته خیال» در ۶۰ سالگی برای همیشه از پرده نقره‌ای کناره می‌گیرد.

به گزارش همشهري آنلاين، دانيل دي-لوييس كه در 40 سال حضور فعال در عرصه سينما تنها در 21 فيلم ايفاي نقش كرده، بي‌ترديد از گزيده‌كارترين بازيگران تاريخ سينماست. هر چند اين گزيده‌كاري همواره با تحسين و جايزه همراه بوده و نمونه آن بردن سه جايزه اسكار، چند نامزدي در جوايز آكادمي، موفقيت و نامزدي در جوايز گلدن گلوب و ده‌ها افتخار و نامزدي ديگر در حدود سه دهه اخير (دقيقا 28 سال گذشته) است.

او كه در هزاره سوم تنها در شش فيلم بازي كرده، پيش از اين گفته بود «رشته خيال» آخرين حضورش روي پرده نقره‌اي سينما خواهد بود. داستان فيلم در دهه 1950 بريتانيا مي‌گذرد و درباره يك طراح برجسته لباس به نام رينولدز وودكاك است كه همراه خواهرش سيريل در متن دنياي مد لندن قرار دارند. آنها در خانه وودكاك براي تمام چهره‌هاي سرشناس لباس طراحي مي‌كنند و به همين دليل ده‌ها زن وارد زندگي رينولدز مي‌شوند و بيرون مي‌روند. ورود زني جوان و بااراده به نام آلما زندگي برنامه‌ريزي‌شده طراح برجسته را دگرگون مي‌كند و...

دي-لوييس كه در تجربه پيشين خود با تامس اندرسن در «خون به‌پا مي‌شود» يك اسكار برده بود، اينجا در «رشته خيال» هم خود را در حد و اندازه نامزدي اسكار مطرح كرده است. هر چند بسياري از منتقدان و كارشناسان معتقدند جايزه بهترين بازيگر نودمين دوره مراسم اهداي جوايز اسكار به گري اولدمن براي بازي در «سياه‌ترين ساعت» به نقش وينستن چرچيل مي‌رسد. با اين حال، ناكامي دي-لوييس در بردن گلدن گلوب و البته نامزدي در بفتا كمترين دستمزد او در آخرين بازي سينمايي است.

«رشته خيال» كه با بودجه 35 ميليون دلاري ساخته شده، در اكران محدود (كمتر از هزار سينما در آمريكاي شمالي) حدود چهار ميليون دلار فروخته و به احتمال فراوان قرار گرفتن نام فيلم و ستاره‌هاي آن در ميان نامزدهاي اسكار مي‌تواند به استقبال بهتر و بيشتر تماشاگران بينجامد. البته نگاه منتقدان به «رشته خيال» بسيار خوب و مثبت بوده و ميانگين امتيازهاي آن در سايت متاكريتيك بر اساس 48 نقد 90 از 100 بوده است.

20 منتقد از رسانه‌هاي مهم چون گاردين، ايندي‌واير، تلگراف، هاليوود ريپورتر، اسكرين، ويليج‌وويس، نيويورك‌تايمز، لس‌آنجلس‌تايمز، بوستن گلوب و... به «رشته خيال» امتياز 100 داده‌اند و پايين‌ترين امتياز هم براي هفته‌نامه تايم (50) است. فيلم 46 نقد مثبت و دو نقد متوسط دارد و هيچ‌كس آن را منفي ارزيابي نكرده است. ضمن اينكه فقط دو فيلم «ليدي برد» و «به من با نام خودت زنگ بزن» به ترتيب با امتيازهاي 94 و 93 بالاتر از آن قرار دارند.

کد خبر 396231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار