همشهری آنلاین: الجزائر برای تامین امنیت مناطق مرزی خود با مغرب که محل تردد قاچاقچیان و مهاجرت غیرقانونی است، در مرزهای مشترک با این کشور دیوار می‌کشد.

الجزائر در مرزهای خود با مغرب دیوار می‌کشد

به گزارش ایسنا، روزنامه النهار در این باره نوشت، دولت برای ممانعت از سیل مهاجرت به داخل کشور و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، در مرزهای خود با مغرب در حال ایجاد دیوار است.

به نوشته این روزنامه، منطقه‌ای که دولت الجزائر در حال دیوار کشی در آن است، محل عبور محموله‌های مواد مخدر و مهاجرت اتباع مغربی به الجزائر است.

روزنامه النهار از وجود تدابیر امنیتی شدید گارد مرزی در این مناطق از جمله ایجاد مراکز بازرسی جدید و افزایش گشت‌های مراقبتی شبانه روزی خبر داده است.

پیشتر احمد اویحیی، نخست وزیر الجزائر مغرب را به دست داشتن در قاچاق حشیش و کوکایین به الجزائر متهم کرد.

مغرب نیز در واکنش به این اتهام، تصمیم گرفت سطح حضور خود در چهاردهمین نشست ۵+۵ وزیران خارجه کشورهای غرب دریای مدیترانه به میزبانی الجزائر را کاهش دهد.

منابع رسانه‌ای اعلام کردند، ناصر بوریطه، وزیر خارجه مغرب در این نشست شرکت نکرده و به جای او یکی از مدیران وزارت خارجه به نشست خواهد رفت.

مغرب از سال ۱۹۶۷ در مورد صحرای غربی با جبهه پولیساریو اختلاف دارد و الجزائر در این درگیری طرفدار این جبهه است و مغرب را اشغال‌گر مناطق صحرای غربی می‌داند.

نشست ۵+۵ که قرار است یکشنبه در الجزائر برگزار شود به بررسی مسائل توسعه اقتصادی-اجتماعی و تقویت همکاری در زمینه امنیت برای مقابله با بحران‌های منطقه‌ای به ویژه در لیبی و ساحل عاج خواهد پرداخت.

نشست ۵+۵ که در سال ۱۹۹۰ تشکیل می‌شود شامل کشورهای غرب دریای مدیترانه یعنی پنج کشور تشکیل دهنده اتحادیه مغرب عربی؛ الجزائر، مغرب، تونس، لیبی و موریتانیا از کرانه جنوبی و ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، پرتغال و مالت از کرانه شمالی این دریا است.

کد خبر 395960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار