همشهری آنلاین: دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، با اعلام آزادی تعدادی از دانشجویان گفت برای آزادی دانشجویان تامین کفالت لازم است و با قید ضمانت امکان آزادی برای آنها فراهم نیست.

جنبش دانشجویی

محمد رهبری، در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت دانشجویان دستگیر شده در روزهای اخیر اظهار کرد: ما تا امروز پیگیری‌های زیادی برای آزادی دانشجویان بازداشتی داشته‌ایم، قول و عده‌هایی داده شده که این هفته تعدادی از آن‌ها آزاد می‌شوند و شب گذشته ( شنبه 10 دي) نیز تعدادی از دانشجویان آزاد شده‌اند. به نظر می‌رسد امروز هم تعدادی دیگر آزاد شوند.

وی یادآور شد: البته آمار دقیقی از تعداد دانشجویان آزاد شده نداریم. به نظر می‌رسد برای آزادی دانشجویان نیاز به تامین قرار کفالت وجود دارد و با قید ضمانت امکان آزادی برای آن‌ها فراهم است.

این فعال دانشجویی گفت: از روز دوشنبه ۱۱ دی ماه تا به امروز، مرتبا پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی از طریق دانشگاه، وزارت علوم و بخش‌های دیگر دولت و همچنین نمایندگان مجلس بوده‌ایم. همچنان این پیگیری‌ها تا آزادی همه دانشجویان ادامه خواهد داشت. تمامی این نهادها نیز به ما قول پیگیری آزادی دانشجویان را داده‌اند که امیدواریم این وعده‌ها زودتر عملی شود.

وی همچنین تصریح کرد: تا دیروز صبح، در مجموع اسامی نزدیک به ۴۰ دانشجوی بازداشتی در دو دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی دوستان و هم کلاسی‌های آن‌ها به دست ما رسیده است که ما لیست اسامی بازداشت شدگان را جهت پیگیری وضعیت آن‌ها و آزادیشان، در اختیار نهادهای مرتبط قرار داده ایم و مسئولین امر را نسبت به اسامی بازداشت شدگان که کمتر اطلاعی از آن‌ها وجود داشته، مطلع کرده‌ایم. متاسفانه تا قبل از اعلام اسامی برخی از دانشجویان بازداشتی به مسئولین دانشگاهی، اطلاعی از بازداشت آنها در میان مسئولین وجود نداشت که تلاش ما در وهله اول این بود که مسئولین را نسبت به اسامی این افراد آگاه کنیم تا امکان پیگیری پرونده آنها راحت تر شود.

رهبری در پایان گفت: در میان اسامی بازداشت شدگان، سلایق مختلف فکری دیده می‌شود و انتساب بازداشت شدگان به یک جریان فکری صحت ندارد. ما در انجمن اسلامی نیز بدون در نظر داشتن گرایش‌های مختلف دانشجویان بازداشتی و برای پاسداشت حرمت دانشگاه و دانشجو و لزوم توجه به آزادی بیان در جهت آزادی همه دانشجویان و در راستای اجرای قانون تلاش‌های خود را ادامه خواهیم داد.

کد خبر 394789

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha