همشهری‌آنلاین: نخست وزیر ایتالیا پس از انحلال پارلمان اعلام کرد انتخابات پارلمانی این کشور قرار است ۱۳ اسفند برگزار شود.

درحالیکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد هیچ‌یک از احزاب ایتالیا نمی‌توانند در این انتخابات اکثریت را به دست بیاورند، پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر این کشور گفته که در قدرت باقی می‌ماند و تا زمانی‌که دولت جدیدی در کشور ایجاد شود، زمام امور را در دست خواهد داشت.

براساس نظرسنجی‌های انجام شده، جنبش "پنج ستاره" می‌تواند با 28 درصد آرا پیشرو باشد و بعد از آن حزب حاکم دموکراتیک که جنتیلونی عضوی از آن است با 23 درصد رای قرار دارد. حزب "فورزا ایتالیا" با 16 درصد و حزب جناح راستی "لیگ شمالی" و "برادران ایتالیا" به ترتیب با 13 و پنج درصد آرا قرار دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، ائتلاف راست میانه متشکل از حزب "فوزا ایتالیا" سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا به دنبال دستیابی به کرسی‌های بیشتر است و احتمال این‌که برلوسکنی 81 ساله بتواند بار دیگر به عرصه سیاست وارد شود،‌ وجود دارد اما او نمی‌تواند به دلیل محکومیت فرار مالیاتی نخست‌وزیر ایتالیا شود.

جنتیلونی در پایان یکسال روی کار بودنش به عنوان نخست‌وزیر ایتالیا به خبرنگاران گفت که مردم ایتالیا نباید ترسی از بلاتکلیفی سیاسی داشته باشند چون این مساله‌ای مشترک در کشورهای اروپایی‌ست.

او با اشاره به تغییر در دولت ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی گفت: ما نباید درباره خطر بی‌ثباتی اغراق کنیم. ما در مقابل این بی‌ثباتی‌ها کاملا واکسینه و مصون هستیم.

جنتیلونی سومین نخست‌وزیر از آخرین انتخابات سال 2013 در ایتالیاست. ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر سابق این کشور در دسامبر 2016 و پس از آن‌که رای‌دهندگان به اصلاحات قانونی اساسی او در رفراندومی رای منفی دادند، از سمتش کناره‌گیری کرد.

کد خبر 394048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار