همشهری آنلاین: تالاب ۷۰۰ هکتاری لپو در غرب تالاب بین‌المللی میانکاله در روستای زاغمرز مازندران که تا روزهای گذشته به علت نیامدن پرندگان زمستان‌گذران حسرت به دل مانده بود، با ورود نخستین گروه از قوهای آوازخوان بار دیگر رنگ زندگی به خود گرفت.

تالاب لپو مازندران با قوهای آوازخوان رنگ زندگی گرفت

به گزارش ایرنا، با ورود نخستین گروه از قوهای آوازخوان به تالاب لپو در شرق مازندران، روستاییان اطراف با دانه‌پاشی و تشکیل کمپین برای جلوگیری از تعرض شکارچیان، از پرندگان زمستان‌گذران استقبال کردند.

بر اساس آمار به طور میانگین همه ساله در فصل سرما 40 گونه از پرندگان زمستان‌گذران با 4 هزار بال، مسافر تالاب لپو می‌شوند و پس از حدود 90 روز زمستان‌گذرانی تالاب را به مقصد منزلگاه اصلی خود در سیبری ترک می‌کنند.

اگرچه در سال‌های گذشته به دلیل کم شدن آب تالاب لپو و میانکاله و کمبود تغذیه آمار پرندگان کاهش یافته، ولی به نظر می‌رسد با پرنده کشی در سایر تالاب‌های مازندران به خصوص فریدونکنار، زمستان پرباری را تالاب لپو شاهد باشد.

  • اقامت 40 گونه پرنده زمستان‌گذر در لپو

کارشناس محیط زیست شهرستان بهشهر گفت که نخستین گروه از قوهای آوازخوان از عصر روز گذشته وارد تالاب لپو در شرق مازندران شدند و به نگرانی انجمن دوستداران محیط زیست خاتمه دادند.

علی ابوطالبی افزود: در سال‌های نه چندان دور سالانه 40 گونه از پرندگان زمستان‌گذران با جمعیت 4 هزار بال به لپو مهاجرت می‌کردند که در 2 تا 3 سال اخیر آمار این پرندگان به علت کاهش میزان دبی آب و تغذیه به یک سوم کاهش یافت.

وی پیش‌بینی کرد در سال جاری آمار جمعیتی پرندگان مهاجر زمستان‌گذر به تالاب لپو افزایش یابد.

  • چتر حفاظت بر سر تالاب لپو

وی اضافه کرد: مردم 12 روستای اطراف این تالاب از جمله دهستان زاغمرز و میانکاله داوطلبانه حفاظت از پرندگان تالاب را همانند سال‌های گذشته عهده دار شدند.

به گفته وی انجمن دوستداران طبیعت و کانون شکار زاغمرز با کمک مردم از آذر سال 95 تاکنون موفق شدند با کمک مسئولان محلی هرگونه شکار را در تالاب لپو ممنوع کنند و با استخدام نگهبان از پرندگان زمستان‌گذران در برابر شکار غیرقانونی حفاظت می‌کنند.

مازندران با داشتن تالاب بین‌المللی میانکاله و 800 تالاب و آببندان محلی هر سال در فصل سرد سال پذیرای 150 گونه از زمستان‌گذران با جمعیت یک میلیون و 500 هزار بال است.

کد خبر 393161

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha