همشهری آنلاین: بانک جهانی در همایش یک سیاره در پاریس اعلام کرد بعد از سال ۲۰۱۹ میلادی از عملیات اکتشاف نفت و گاز حمایت مالی نخواهد کرد.

بانک جهانی سرمایه‌گذاری روی سوخت‌های فسیلی را متوقف می‌کند

به گزارش ایرنا، بانک جهانی وام‌هایی را با هدف توسعه اقتصادی در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می‌دهد و در سال 2015 متعهد شد تا سال 2020 میلادی 28 درصد از سرمایه‌گذاری خود را به بهبود وضعیت آب و هوای زمین تخصیص دهد. اقدام اخیر این بانک در توقف سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز در راستای اجرای آن تعهد و امتیازی ارزشمند برای طرفداران محیط زیست محسوب می‌شود.

ساختار اقتصادی بخش انرژی، به طور مستمر استفاده ‌از انرژی‌های تجدیدپذیر را جذاب‌تر می‌کند. در واقع ایجاد و نگهداری زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی تجدیدپذیر در سراسر جهان، ارزان‌تر از اداره و نگه‌داری نیروگاه‌های سوخت فسیلی موجود است.

البته بانک جهانی در مورد قطع سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز یک استثنا قایل شده و آن سرمایه‌گذاری در کشورهای بسیار فقیر است که این نوع سرمایه‌گذاری در آن‌ها می‌تواند امکان دسترسی مردم فقیر را به انرژی فراهم کند، مشروط بر این که فعالیت اکتشاف در چهارچوب مقررات معاهده پاریس انجام پذیرد.

معاهده پاریس تاثیر زیادی بر این تصمیم بانک جهانی داشته است.

کد خبر 392816

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha