همشهری آنلاین: مدیر کل دفتر مدیریت منابع آب حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: اسفند امسال و فروردین سال آینده ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای حوضه دریاچه ارومیه به ‌سوی این دریاچه رهاسازی انجام می‌شود.

 ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدها به دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود

به گزارش ایرنا، سید مرتضی موسوی افزود: این میزان رهاسازی از سدهای بوکان و سد مهاباد و بخشی از آب سد حسنلو و سدهای کم حجم دیگر مانند سد زولا، علویان، قلعه چای و ساروق تحقق خواهد یافت.

وی با تاکید بر این که بجز وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باید سایر دستگاه‌های دولتی استانی و محلی و مردم به ویژه کشاورزان نیز در این امر اهتمام داشته باشند، گفت: دریاچه ارومیه بدون مشارکت دستگاه‌های مرتبط و بدون کاهش مصرف، احیا نخواهد شد.

این مقام مسئول با بیان این که امسال سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به‌خوبی مدیریت شده‌اند، گفت: باید در مباحث جلوگیری از برداشت غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز، جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب‌های سطحی اهتمام بیش‌تری داشته باشیم.

موسوی یادآور شد: پارسال متوسط بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه 208 میلی‌متر بود که نسبت به سال قبل از آن 36 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت نیز 24 درصد کاهش داشت و در وضعیت نامناسبی برای احیای دریاچه بود.

وی با یادآوری این که مصوبات دولت برای احیای این دریاچه نیز به‌خوبی اجرایی نشده است، افزود: این کاهش بارش و اجرا نکردن پروژه‌ها در حد هدف‌گذاری شده، سبب شد تراز دریاچه ارومیه با کاهش شدیدی مواجه شود.

مدیرکل دفتر مدیریت منابع آب حوضه آبریز دریای خزر با بیان این که حجم آبگیری سدهای این حوضه در زمان کنونی 520 میلیون متر مکعب است در حالی‌ که پارسال در چنین زمانی 600 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده پشت سدها بود، افزود: اکنون 31 درصد مخازن سدهای منطقه اشباع شده و 69 درصد حجم مخازن خالی است.

وی با بیان این که در گذشته این دریاچه تا قبل از دخالت‌های انسانی، خود را با نوسانات بارش و شرایط اقلیمی تطبیق داده و تراز اکولوژیک خود را حفظ می‌کرد، افزود: افزایش مصرف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در 20 سال اخیر شرایط دریاچه ارومیه را وخیم تر کرده و از سویی نیز میزان مصرف در منطقه، ناسازگار با شرایط بارش و روان‌آب، افزایش داشته و از سهم حقابه دریاچه ارومیه استفاده شده است.

بارش‌های حوضه دریاچه ارومیه از ابتدای مهرماه تاکنون با حدود 8 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 73 میلی‌متر رسیده است که این میزان نسبت به متوسط بلندمدت 6 درصد کاهش دارد.

کد خبر 392413

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha