الهه فراهانی: تحقیقات برای یافتن ۵مادر که پس از مرگ نوزادشان، آنها را در بیمارستان رها کرده‌اند آغاز شده است.

نوزاد

به گزارش همشهري، صبح ديروز نماينده حقوقي بيمارستاني در جنوب پايتخت به دادسراي جنايي تهران رفت تا از 5مادر كه پس از مرگ نوزاد تازه متولدشده‌شان، از بيمارستان فرار كرده‌اند شكايت كند. او مي‌گفت كه آنها نه‌تنها هزينه بيمارستان را پرداخت نكرده‌اند، بلكه اجساد نوزادانشان را هم تحويل نگرفته‌اند.

وي در تشريح ماجرا به قاضي مديرروستا، بازپرس شعبه 6دادسرا گفت: از ابتداي آذر، 5زن باردار در بيمارستان بستري شدند و پس از عمل جراحي نوزادانشان به دنيا آمدند. اما هر 5نوزاد كه 3نفر از آنها پسر بودند و 2نفر دختر، به دلايل مختلف جانشان را از دست دادند.

نماينده حقوقي بيمارستان ادامه داد: نخستين قرباني نوزادي دختر بود كه ساعت 21هشتم آذرماه به دنيا آمد و ساعتي پس از تولد جانش را از دست داد و مادر او بي‌آنكه هزينه بيمارستان را پرداخت كند، فرار كرد و حتي خانواده‌اش براي تحويل گرفتن جسد وي هم به بيمارستان نيامدند. پزشكان اعلام كردند كه علت دقيق مرگ نوزاد مشخص نيست.

دومين قرباني نوزادي پسر بود كه 11آذر‌ماه جان باخت. در پرونده پزشكي مادر اين نوزاد مشخص شد كه او سابقه سقط جنين داشته و نوزاد پس از تولد، چند روزي در بيمارستان بستري بود كه در نهايت با وجود تلاش پزشكان فوت شد. در بررسي‌‌ها مشخص شد كه نوزاد به‌دليل بيماري مادرزادي جان باخته است.

با وجود اين خانواده اين نوزاد هم بدون اينكه هزينه بيمارستان را پرداخت كنند و جسد وي را تحويل بگيرند، بيمارستان را ترك كردند و تلفن هايشان را هم پاسخ نمي‌دهند. سومين نوزاد كه دختر بود، ساعت 8صبح 11آذر‌ماه جانش را از دست داد و ‌مشخص شد كه احتمالا به‌دليل هماتوم جفت جان باخته است. نوزاد ديگر هم پسر بود كه 15آذر‌ماه به‌دليل پيچيده شدن بند ناف به دور گردنش و خفگي ناشي از آن، پس از تولد جانش را از دست داد و مادرش بي‌آنكه هزينه‌اي پرداخت كند، از بيمارستان گريخت. نماينده حقوقي بيمارستان ادامه داد: آخرين قرباني، نوزاد پسري بود كه چند روز پيش، به‌دليل مشكل قلبي جانش را از دست داد و خانواده او هم بي‌آنكه جسد را تحويل بگيرند و هزينه بيمارستان را بپردازند، فرار كردند.

پس از اين شكايت قاضي جنايي ‌دستور داد تا اجساد اين 5نوزاد كه تا آن زمان در سردخانه بيمارستان بود به پزشكي قانوني منتقل شود تا پزشكان با انجام بررسي‌ها علت فوت آنها را اعلام كنند. وي همچنين دستور شناسايي و احضار 5مادري را كه پس از زايمان، با رها كردن جسد نوزادشان از بيمارستان فرار كرده و هزينه را نپرداختند صادر كرد تا حقايق ماجرا آشكار شود.

  • سرنوشت نوزادان رها شده در بيمارستان

سال‌هاست كه پرونده‌هايي درخصوص رها شدن نوزادان فوت شده در بيمارستان در دادسراي جنايي تهران تشكيل مي‌شود و بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه در اين پرونده‌ها اكثر والدين براي شانه خالي كردن از پرداخت هزينه‌هاي بيمارستان، از آنجا فرار كرده و حتي حاضر نشده‌اند اجساد نوزاد خود را تحويل بگيرند و آنها را دفن كنند. اما در چنين مواقعي تكليف و سرنوشت اجساد چيست؟ قاضي محسن مديرروستا، بازپرس جنايي تهران به اين سؤالات پاسخ مي‌دهد.

  • چرا در چنين پرونده‌هايي اجساد نوزادان در سردخانه بيمارستان مي‌ماند و به پزشكي قانوني منتقل نمي‌شود؟

وقتي فردي فوت مي‌شود، حالا فرقي نمي‌كند نوزاد باشد يا پير و يا جوان، خانواده‌اش بايد حضور داشته باشند تا جسد به آنها تحويل داده شود يا اينكه به پزشكي قانوني برود. حال آنكه در پرونده‌هاي مورد بحث معمولا خانواده‌ها به‌خاطر پرداخت نكردن هزينه، حاضر نمي‌شوند جسد نوزاد متولد شده خودشان را تحويل بگيرند.

وقتي خانواده، جسد را تحويل نمي‌گيرد، جسد در سردخانه بيمارستان مي‌ماند. بيمارستان تا مدتي صبر مي‌كند تا شايد خانواده‌ها براي تحويل گرفتن جسد مراجعه كنند اما زمان زيادي نمي‌توانند جسد را نگه دارند، جسد را هم كه نمي‌توان معدوم كرد. از طرفي خودشان هم نمي‌توانند جسد را دفن كنند چرا كه ممكن است پس از آن خانواده‌ها نسبت به اين موضوع اعتراض كرده و حتي شكايت كنند، ضمن اينكه جواز دفن را سازمان پزشكي قانوني پس از اعلام علت مرگ صادر مي‌كند.

در چنين شرايطي بايد دستگاه قضايي وارد ماجرا شود و با شكايت نماينده حقوقي بيمارستان و دستور قاضي، اجساد از بيمارستان به پزشكي قانوني فرستاده مي‌شود تا علت اصلي مرگ مشخص شود.

  • وقتي پزشكي قانوني علت اصلي مرگ را اعلام كرد، ‌چه مي‌شود؟

اگر مرگ طبيعي باشد و قتل عمدي صورت نگرفته باشد، پرونده بسته مي‌شود و پزشكي قانوني مجوز دفن اجساد را صادر مي‌كند. اما اگر قتل باشد و حتي مرگ مشكوك باشد پرونده در دادسراي جنايي به جريان مي‌افتد و رسيدگي مي‌شود.

  • وقتي پزشكي قانوني جواز دفن صادر كند و باز هم خانواده‌ها مراجعه نكنند، تكليف اجساد چيست؟

پزشكي قانوني اجساد را به بيمارستان مي‌فرستد و اگر با كمك نماينده حقوقي بيمارستان همچنان خانواده‌ها مراجعه نكردند، آنها مي‌توانند جسد را در بهشت زهرا دفن كنند و درخصوص هزينه‌هاي بيمارستان، قبر و هزينه كفن و دفن در دادگاه حقوقي و يا شوراي حل اختلاف از خانواده‌ها شكايت و هزينه‌ها را مطالبه كنند.

  • اگر بيمارستان حاضر نشد اجساد را دفن كند چه ؟

در چنين شرايطي، طبق قانون شهرداري مكلف است تا نسبت به دفن جسد در بهشت زهرا اقدام كند. چون قانون مي‌گويد اگر جسدي بلاصاحب است، ‌شهرداري بايد اقدامات كفن و دفن را انجام دهد.

  • در اين پرونده، ‌والدين نوزادان به دادسراي جنايي تهران احضار شده اند؟

آنها براي ارائه توضيحات به دادسرا احضار شده‌اند اما اتهامي ندارند. همانطور كه گفتم بيمارستان براي مطالبه هزينه‌ها بايد در شوراي حل اختلاف يا دادگاه حقوقي شكايت كند.

کد خبر 392383

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار