همشهری آنلاین: طبق نتایج تحقیق جدید، کاهش شنوایی در سنین بالا احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد اما محققان هنوز به این اطمینان نرسیده‌اند که ایا فقط این یک شرط موجب بروز مشکل می‌شود.

کاهش شنوایی با افزایش سن خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته تیم محققان ایرلندی در کالج ترینیتی دوبلین، حدود یک سوم افراد بالای ۶۵ سال کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن را تجربه می‌کنند. مطالعه قبلی هم نشان داده است که از بین رفتن شنوایی غالبا، و نه همیشه، حدود ۵ تا ۱۰ سال قبل از شروع زوال عقل اتفاق می‌افتد.

در مطالعه جدید، تیم تحقیق داده‌های ۳۶ مطالعه قبلی که شامل بیش از ۲۰ هزار نفر در سراسر جهان بود را بررسی کردند. پژوهشگران دریافتند رابطه کمی بین کاهش شنوایی ناشی از سن و افزایش ریسک زوال حافظه، اختلال روانی و زوال عقل وجود دارد.

به گفته محققان، اگرچه وجود این ارتباط کوچک است اما از لحاظ اندازه و اهمیت با سایر فاکتورهای پرخطر ابتلا به زوال عقل قابل قیاس است.

به گفته محققان، کاهش شنوایی مرتبط با سن با ۲۲ درصد احتمال بیشتر اختلال شناختی و ۲۸ درصد ریسک بالاتر هر نوع زوال عقل مرتبط است.

محققان تاکید می‌کنند حتی اگر کاهش شنوایی با زوال عقل مرتبط باشد، بدان معنا نیست که امکان پیشگیری این مشکل در افراد مسن وجود ندارد.

کد خبر 391867

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha