همشهری آنلاین: رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران در مقایسه با برخی کشورهای همسایه ۲.۵ تا ۳ برابر بیش‌تر است.

مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران ۳ برابر بیش‌تر است

به گزارش ایرنا، محمد شکرچی‌زاده در جمع خبرنگاران توضیح داد: سالیانه 450 کیلووات ساعت بر مترمربع انرژی در ساختمان‌های ایران هدر می‌رود؛ در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی معادل 50 کیلووات است و اگر بتوانیم با اجرای این آیین‌نامه این رقم را در کشور به 100 برسانیم کار بزرگی انجام شده است.

شکرچی‌زاده افزود: سالیانه تا 600 هزار ساختمان در ایران ساخته می‌شود و کاهش مصرف انرژی در آنها از هدررفت منابع موجود بسیار جلوگیری می‌کند.

وی بر لزوم اجرای آیین‌نامه اصلاح مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی تاکید کرد و گفت: انتظار داریم در سال 1397 با اجرای این آیین‌نامه در ساختمان‌های دولتی شاهد افزایش اشتغال‌زایی و جلوگیری از هدررفت انرژی در این ساختمان‌ها باشیم.

  • رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان فقط در 20 درصد ساختمان‌های در حال ساخت

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز اعلام کرد: بررسی‌ها و ارزیابی‌های میدانی نشان می‌دهد فقط در 20 درصد ساختمان‌های در حال ساخت کشور مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مبنی بر کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن را در ساختمان‌ها رعایت می‌شود.

فرج‌الله رجبی گفت: اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود تا هم سازندگان و هم بهره‌برداران به اجرای این مبحث در ساختمان‌ها حساسیت نشان دهند.

وی درباره اجرای آیین‌نامه اصلاح مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی افزود: این آیین‌نامه هنوز در کشور اجرایی نشده است اما امیدواریم سال آینده در ساختمان‌های دولتی اجرا شود؛ زیرا قیمت پایین انرژی در ایران انگیزه‌ای برای بهینه مصرف کردن انرژی در کشور ایجاد نمی‌کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: باید شیوه‌هایی اجرایی مبحث 19 طوری تدوین شود که کسانی که در زمینه ساخت بناها سهل‌انگاری می‌کنند، مشخص شوند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما نه به مصرف بهینه، بلکه باید به مصرف کمینه انرژی در ساختمان‌ها بیش از پیش توجه کنیم و اگر نتوانیم این سیاست را پیش ببریم در مصرف انرژی در کشور با مشکلات بزرگی روبرو می شویم.

  • ورود 132 میلیون تن آلاینده ثابت از ساختمان‌ها به محیط زیست

رییس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در ساختمان‌ها بیش از 40 درصد انرژی کشور به مصرف می‌رسد و 132 میلیون تن آلاینده ثابت وارد محیط زیست می‌شود.

بهروز کاری افزود: با اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در کشور شاهد استفاده بهینه از انرژی در ساختمان‌ها خواهیم بود و رتبه‌بندی معیارهای مصرف انرژی در ساختمان از هدررفت بسیاری از منابع موجود جلوگیری می‌كند.

بیش از 24 میلیون ساختمان در کشور وجود دارد و مصرف بهینه انرژی در این ساختمان‌ها می‌تواند از هدررفت بسیاری از منابع مالی جلوگیری کند و مصرف سوخت در کشور را کاهش دهد.

کد خبر 391598

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha