مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: سعد حریری، نخست وزیر لبنان گفت: من دوست دارم به عنوان نخست ‎وزیر باقی بمانم و آنچه بر من در عربستان گذشت، پیش خود نگه خواهم داشت.

سعد حريري، نخست‌وزیر لبنان تصریح کرد: شوک ایجاد شده پس از استعفای من مثبت بود.

حريري از حزب‌الله خواست ضمن خودداری از دخالت در درگیری‌های منطقه‌ای، با اتخاذ سیاستی بی‌طرفانه به بحران سیاسی لبنان پایان دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، سعد حریری حضور حزب‌الله در کشورهایی از جمله سوریه و عراق را در ادامه تاثیرهاي ایران دانسته و گره‌گشایی از این مساله را به ارائه «راه‌حلی سیاسی در منطقه» منوط کرده است.

نخست‌وزیر لبنان همچنین از عدم تمایلش نسبت به دخالت احزاب سیاسی سهیم در دولت لبنان در امور کشورهای عرب علیه یکدیگر خبر داد.

حریری گفت: در انتظار تحقق سیاست بی‌طرفی مورد توافق در دولت هستم. نمی‌شود حرفی زد و عمل دیگری انجام داد.

او گفت که اگر حزب‌الله وفاداری به سیاست دولت لبنان را پذیرفته و از ناآرامی‌های منطقه‌ای کنار بکشد، در سمت نخست‌وزیری این کشور باقی خواهد ماند. اما اگر حزب‌الله تغییر وضعیت کنونی را نپذیرد استعفا خواهد داد.

نخست‎وزیر لبنان مدعی شد: حزب‌الله در امور همه کشورهای عربی دخالت دارد و ما خواستار بی‏‎طرفی‌اش در درگیری‌های منطقه هستیم.

حریری در اولین مصاحبه بعد از بازگشتش به لبنان با شبکه CNEWS فرانسه گفت: "توازن دولتی" بنا بر رایزنی‌های آینده احتمالا تغییر کند. من آماده انتخابات پارلمانی زودهنگام هستم.

او افزود: حزب‌الله با ما وارد مذاکره جدی مثبت می‌شود و مساله آن مرتبط به حل سیاسی منطقه‌ای است. 

حریری ادامه داد: می‌خواهم ثبات لبنان اولویت همه باشد و ما در حال حاضر در مرحله حل مشکلات هستیم و تمایل دارم در پست نخست‌وزیری بمانم.

او تاکید کرد: در دورانی که در ریاض بودم همه چیز خوب بود.

حریری تصریح کرد: لبنانی‌ها نیاز به کسی دارند که آنها را جمع کند. من در طول یک سال گذشته این کار را کردم و وظیفه من بر من القا می‌کند که ثبات لبنان را محقق کنم.

او درباره اوضاع یمن گفت: حرف‌های سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان را درباره حضور نداشتن اعضای این حزب‌ در یمن را باور می‌کنم.

حریری، محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان را "اصلاح‌گر بزرگ" خواند و افزود: او شخصی است که می‌داند از کشورش چه می‌خواهد و می‌خواهد جوانان نماینده کشورش باشند و "اسلام میانه‌رو" را برقرار کند.

نخست‌وزیر لبنان فاش کرد، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مارس آینده به لبنان سفر می‌کند.

کد خبر 390766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار