همشهری‌آنلاین: رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه بعید ندانست که در آینده با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه درباره موضوع کردها تماس‌هایی داشته باشد.

 رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: همه چیز به شرایط بستگی دارد برای همین به هیچ وجه جایز نیست که درباره این مسئله به شکل قطعی صحبت کنیم یا آن را رد کنیم. درها در سیاست تا آخرین لحظه همواره باز است.

او تأکید کرد که کشورش تا به این لحظه هیچ تماسی با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه حتی از طریق میانجیگران نداشته است.

اردوغان گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه میزان حساس بودن موضوع کردهای سوریه برای ترکیه را درک می‌کند. من درباره عدم تمایل اسد به مشارکت کردها در مذاکرات اطمینان داشتم و این جای تعجب ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت، اردوغان مجددا از آمریکا به خاطر افزایش حضور نظامی‌اش در سوریه انتقاد و تأکید کرد: واشنگتن نیروهای کرد را مجهز و از آن‌ها حمایت می‌کند. برنامه آن‌ها چیست؟ می‌خواهند چه کنند؟ بگذارید ببینیم چه می‌کنند. من درباره این مسئله در آینده نزدیک با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو خواهم کرد.

او گفت: مسئله برگزاری کنفرانس مذاکرات ملی سوریه در نشست سوچی بررسی شد. ما سه کشور(ایران، روسیه و ترکیه) تعیین می‌کنیم که چه کسی قرار است به این نشست دعوت شود. کمیته‌ای از سوی وزارت خارجه این سه کشور تشکیل شده و مذاکرات لازم را انجام خواهند داد. ما پیش‌بینی‌ می‌کنیم که از تمامی گروه‌ها در سوریه دعوت به عمل آید.

اردوغان تأکید کرد: این کنفرانس دو هدف دارد: تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات شفاف در سوریه با نظارت سازمان ملل.

تقریبا با پیشنهاد درباره قانون اساسی جدید توافق شده است. نشست‌های سران روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه احتمالا در آینده در ترکیه یا ایران برگزار مي‌شود.

کد خبر 390507

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha