دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: میگل خوان سباستین پینیه‌را، کاندیدای محافظه‌کار در دور اول انتخابات ریاست جمهوری شیلی پیروز شد تا در دور دوم که ماه آینده میلادی برگزار می‌شود، با آلخاندرو گویلیه‌ر، سناتور جناح چپ میانه‌رو رقابت کند.

کمیته انتخاباتی شیلی اعلام کرد: بعد از شمارش بيش از 98 درصد آراء انتخابات روز یکشنبه 28 آبان،پینيه‌را توانسته 36 درصد رای کسب کند.
 بدين ترتيب انتخابات رياست‌جمهوري شيلي در دور اول برنده نشد و پينيه‌را 67 ساله با رقيب 64 ساله‌اش، الخاندرو رنه گوييليه در تاريخ 26 اذر در دور دوم با يكديگر رقابت مي‌كنند.

گویلیه‌ر پيش از اين مجری  تلویزیون بوده و در سال 2013 به نمایندگی سنا رسید.او توانست در دور اول 22.7 درصد رای به‌دست بياورد كه تنها دو درصد بیشتر از کاندیدای رتبه سوم یعنی بئاتریس سانچز چپ‌گراست.

به گزارش نيويورك تايمز،آندرس چدویک، رئیس کمپین انتخاباتی پینيه‌را به خبرنگاران گفت: ما قرار است در دور دوم رقابت شدیدی را شاهد باشیم.

آخرین نظرسنجی از دور اول انتخابات نشان داد که پینيه‌را در دور اول 42 درصد رای کسب می‌کند و در دور دوم به راحتی گویلیه‌ر را شکست می‌دهد.

پینيه‌را که از سال 2010 تا 2014 رئیس‌جمهور شیلی بود گفت: این نتیجه بسیار شبیه به نتیجه به دست آمده در سال 2009 است و شما به یاد می‌آورید که در سال 2009 ما چطور در انتخابات پیروز شدیم.

رئیس‌جمهور فعلی شیلی به علت محدودیت تعیین شده در قانون اساسی نمی‌تواند برای دور بعدی کاندیدا شود.

کد خبر 389989

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha