دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۸۵ - ۱۳:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: ژاپن دوشنبه سومین ماهواره اطلاعاتی خود را برای تشدید توانایی مراقبت از همسایه‌اش کره شمالی را به فضا پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز سازمان فضایی ژاپن(JAXA) این ماهواره اپتیک را از جزیره جنوبی تانه‌گاشیما پرتاب کرد و آ ن را به دو ماهواره قبلیش که در مارس 2003 به مدار زمین فرستاده شده بودند افزود. دو ماهواره دیگر ژاپنی در نوامبر همان سال در یک پرتاب ناموفق از دست رفتند.

قرار است ژاپنی‌ها یک ماهواره راداری دیگر را در اواخر امسال پرتاب کنند و تعداد ماهواره‌ایشان را  به چهار برسانند.

ماهواره اپتیکی که به فضا فرستاده شد، توانایی افتراق‌دادن اشیای به قطر یک متر و بالاتر را دارد، گرچه این میزان وضوح تصویر مدتهاست بوسیله ماهواره‌های نظامی آمریکایی پشت سر گذاشته شده است. 

ممنوعیت استفاده‌های دفاعی از فضا از دهه 1960 مانع پیشرفت توانایی ژاپن برا ی ایجاد سخت‌افزارهای با تکنولوژی پیشرفته در این زمینه بوده است.

intelligence-gathering satellite

ژاپن به دنبال پرتاب موشک‌های بالیستیک کره شمالی در سال 1998 که با عبور از فراز  ژاپن در اقیانوس آرام فرود آمد  برنامه ماهواره‌های جاسوسی خود را آغاز کرد. کره شمالی در 5 جولای(14 تیرماه) امسال رشته‌ای دیگر از موشک‌های بالیستیک را پرتاب کرده بود.

کره شمالی به دنبال پرتاب ماهواره مراقبتی آریانگ-2  د رماه جولای بوسیله کره جنوبی که توانایی نظارت بر حرکات نظامی را دارد واکنشی خشمگینانه نشان داده بود.

کد خبر 3889

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار