همشهری آنلاین: گرایش تدریجی گروهی از بومیان مایا در مکزیک به دین اسلام سبب شکل گیری جامعه ای از مسلمانان در ایالت چیاپاس شده است.

گزارش یورونیوز از افزایش گرایش به اسلام در میان بومیان مایا در جنوب مکزیک

به گزارش يورونيوز، ایالت کوهستانی چیاپاس در جنوب مکزیک از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی شاهد گرایش بومیان به اسلام بوده است. علاقه به اسلام در ایالت چیاپاس همزمان با تقویت جنبش چپگرای زاپاتیستا و افزایش انتقادها از سرمایه داری و مسیحیت شکل گرفت.

هر چند مسلمانان کمتر از یک درصد جمعیت ۱۲۰ میلیون نفری مکزیک را تشکیل می دهند اما در ایالت چیاپاس و به ویژه در شهر «سن کریستوبال دلاس کساس» شمار مسلمانان تناسبی با تعداد آنها در کل مکزیک ندارد. بنا به آخرین آمار منتشر شده حدود ۸۳ درصد مردم مکزیک مسیحیان کاتولیک هستند.

مصطفی، یکی از مسلمانان ایالت چیاپاس در مصاحبه با خبرگزاری رویترز می گوید: «در ابتدا مردم به شکل عجیبی ما را نگاه می کردند، فکر می کردند تروریست هستیم و از ما می ترسیدند. اما با گذر زمان و اقدامات خود ما نظرها تغییر کرد.»

اکثر بومیان مایا که به اسلام گرویده اند پیش از آن یا کاتولیک بودند و یا به دیگر شاخه های مسیحیت گرایش داشتند.

محمد امین، مرد ۵۵ ساله مکزیکی نیز در ایالت چیاپاس درباره دلیل گرایش خود به اسلام می گوید: «دوست دارم تمیز باشم و لباسهایم را عوض کنم. [اسلام] دین تمیزی است و همین مسئله در اصل باعث گرایش من به آن شد.»

کد خبر 386640

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha