همشهری آنلاین: خبرگزاری فرانسه گزارش داد: شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت عراق و اقلیم کردستان خواست که هرچه سریعتر جدول زمانی برای مذاکرات به منظور پایان دادن به بحران ناشی از برگزاری همه پرسی ماه گذشته در باره استقلال این منطقه تعیین کنند.

 درخواست شورای امنیت از بغداد و اربیل برای مذاکره فوری

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، این درخواست بالاترین نهاد سازمان ملل متحد پس از آن مطرح شد که بغداد، پیشنهاد اقلیم کردستان را برای تعلیق اجرای نتیجه این همه پرسی و برگزاری مذاکره رد کرد.

به گفته فرانسوا دلاتر سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، اعضای این شورا یادآور شدند که دولت های فدرال عراق و منطقه ای (اقلیم کردستان) باید برای تعامل و مشارکت در گفت وگو ابراز تمایل و آمادگی کنند.

وی پس از نشست غیر علنی شورای امنیت به درخواست فرانسه و سوئد برای استماع گزارش یان کوبس نماینده سازمان ملل متحد در باره این بحران گفت: ما از دو طرف می خواهیم که در اسرع وقت جدول زمانی برای برگزاری این مذاکرات، تعیین کنند.

وی افزود: اعضای این شورا، نگران افزایش تنش و گزارش ها در باره خشونت هستند و از هر دو طرف درخواست می کنند از کاربرد زور خودداری کنند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، با رد پیشنهاد مقام های بلندپایه اقلیم کردستان برای تعلیق اجرای نتیجه این همه پرسی، خواستار باطل اعلام شدن همه پرسی 24 سپتامبر (2 مهر ماه) برای استقلال این منطقه از عراق شده است.

کد خبر 386362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار