چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۵
۰ نفر

‌عباس جعفری ‌دولت‌آبادی، دادستان تهران دیروز در سیزدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران گفت: مصرف دخانیات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی جرم محسوب می‌شود.

 او به فعاليت صنف قهوه‌خانه‌ها پرداخت و در بيان رويكرد قانونگذار ايران نسبت به مواد دخاني، ماده 14قانون منع مصرف مواد دخاني را قرائت كرد كه به موجب آن، مصرف دخانيات در اماكن عمومي و وسايل نقليه عمومي جرم محسوب مي‌شود و در ادامه افزود: همچنين به موجب مواد ديگر قانون اخيرالذكر عرضه، فروش، حمل و نگهداري فرآورده‌هاي دخاني قاچاق، جرم‌انگاري شده و ماده10 اين قانون انجام هرگونه تبليغات مغاير با اين قانون را جرم و مستوجب جزاي نقدي دانسته است.

دادستان تهران سپس با طرح اين سؤال كه «چرا به‌رغم تصويب قانون، شمار قهوه‌خانه‌ها، قليان‌سراها و رستوران‌هايي كه قليان عرضه مي‌كنند، روزبه‌روز افزايش مي‌يابد»، در پاسخ گفت: وقتي انضباط اجتماعي وجود ندارد، پديدارشدن قارچ‌گونه قليان‌سراها و عرضه قليان در رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌ها را شاهد هستيم؛ چرا كه سال‌هاي متمادي است كه بحث جمع‌كردن قليان در جلسات مسئولان مربوطه طرح مي‌شود و هر بار كه اين موضوع مطرح مي‌شود، با توجيه جلوگيري از بيكاري عده‌اي، راهكاري اتخاذ نمي‌شود. دادستان تهران واحدهاي صنفي را كه قليان عرضه مي‌كنند، در3گروه تقسيم‌بندي كرد و قهوه‌خانه‌هاي سنتي و قديمي را كه پيش از پيروزي انقلاب نيز وجود داشته و فعاليت آنها عرضه چاي و قليان بوده را مستثني كرد و اظهار داشت: اين اماكن اكثرا در مناطق كارگري و نزديك كارگاه‌ها استقرار دارند و لذا از موضوع بحث خارج هستند، اما درخصوص 2گروهي كه طي اين چند سال اخير اضافه شده‌اند، شامل قليان‌سراها و رستوران‌ها بايد گفت قليان‌سراها خدمت ديگري جز قليان ارائه نمي‌دهند و به محلي براي وقت‌تلف‌كردن جوان‌ها تبديل شده‌اند. جعفري دولت‌آبادي عدم‌رفع مشكل عرضه مواد دخاني را ناشي از سليقه‌اي اجراكردن قانون در كشور دانست و از سرپرستان نواحي دادسرا خواست به صنف‌هاي مرتبط با قليان مانند قليان‌سراها و رستوران‌ها، غيراز قهوه‌خانه‌هاي سنتي قديمي از طريق صنف و با همكاري پليس اخطار دهند كه ظرف مدتي محدود، عرضه قليان‌ را متوقف كنند. وي وظيفه صنف مربوطه و پليس را منع عرضه قليان‌ها در اين اماكن با تدبير لازم دانست و با اشاره به فتواي تحريم تنباكو در دوره قاجاريه، اظهار داشت: آن زمان مردم قليان‌ها را شكستند، آيا ما نيز بايد قليان‌ها را بشكنيم يا به‌نحوي ديگر تدبير كنيم؟

دادستان تهران در پاسخ به اين سؤال، با اشاره به آسيب‌هاي جسمي و اجتماعي و تلفات انساني ناشي از استعمال مواد دخاني افزود: استعمال قليان و سيگار براي سلامت شهروندان مضر است. نمي‌گوييم قليان‌ها را بشكنيد، اما معتقديم بايد موجي ايجاد شود تا قليان‌ها جمع‌آوري و به گلدان‌هاي گل تبديل شود. متأسفانه امروزه ضرب‌المثل قديمي كه «دود از كنده بلند مي‌شود» به‌تدريج مستحيل شده و با توجه به اقبال جوانان و برخي ورزشكاران نسبت به استعمال قليان، بايد گفت امروزه دود از قليان برخي ورزشكاران و جوانان بلند مي‌شود و اينكه گروهي از ورزشكاران گرفتار قليان هستند، نشان از آن دارد كه مشكل جدي و نيازمند توجه بيشتر است. جعفري دولت‌آبادي از برنامه دادستاني تهران براي برگزاري جلسه‌اي با مسئولان مربوطه پيرامون قليان‌سراها به‌عنوان يكي از مصاديق آسيب‌هاي اجتماعي در هفته جاري خبر داد و از سرپرستان نواحي دادسراي تهران خواست با دعوت از متصديان اصناف مرتبط با موضوع مذكور در حوزه خود، به آنها تذكر لازم را بدهند و درصورت عدم‌اقدام، با همكاري پليس در مرحله اول واحدهاي صنفي غيرمجاز را تعطيل‌ و صرفاً قهوه‌خانه‌هاي سنتي داراي مجوز را مستثني كنند.

کد خبر 385487

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها