همشهری‌آنلاین: هزاران نفر از مردم روسیه در شهرهای مسکو و سنت‌پترزبورگ علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور در روز تولدش تظاهرات کردند کهاین راهپیمایی اعتراضی به خشونت کشیده شد.

 نزدیک به سه هزار تن از مردم روسیه در شهر سنت‌پترزبورگ و همچنین بیش از هزاران تن در مرکز مسکو در شصت و پنجمین سالروز تولد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به خیابان‌ها آمدند.

در جریان این تظاهرات بیش از ۲۷۰ تن در سراسر روسیه بازداشت شدند که بیش از ۶۰ تن از آنها در سنت‌پترزبورگ بازداشت شدند.

همچنین در حالی که پلیس مسکو تدابیر امنیتی اتخاذ کرده و اجازه داد جمعیت حاضر که عمدتا جوان‌ بودند تظاهرات کنند، پلیس سنت‌پترزبورگ با تجمع‌کنندگان درگیر شد و این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،تجمع‌کنندگان خطاب به نیروهای پلیس که برخی از معترضان را به داخل خودروهای ون می‌کشاند شعار "شرم کن" سر دادند.

در این میان برخی از معترضان زخمی شدند.

در همین راستا ایگو کلیموف، یکی از معترضان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که او از حضور پوتین در قدرت خشنود نیست.

او گفت: من تا جایی که به یاد می‌آورم او در قدرت بوده و در همه جا فسادهایی به وجود آورده است.

معترضان در تظاهرات روز شنبه 15 مهر در مسکو شعار "تولدت مبارک" و "روسیه بدون پوتین" سر دادند.

صدها نفر از نیروهای پلیس که برخی از آنها لباس ضد شورش پوشیده و سگ‌هایی به همراه داشتند برای متفرق کردن مردم به میدان اصلی مسکو آمدند.

"الکسی ناوالنی" یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون روسیه که به دنبال حضور در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور است اواخر ماه گذشته میلادی بازداشت شد و به ۲۰ روز حبس به اتهام نقض قوانین و تلاش برای برگزاری تجمع عمومی محکوم شد.

با این حال مقام‌هاي روسیه بر این باورند که او صلاحیت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد.

پوتین که از سال ۱۹۹۹ در قدرت است امسال ۶۵ ساله شد. این سن به طور معمول سن بازنشستگی مقام‌هاي روسیه است. بر همین اساس بسیاری از معترضان از او خواستند که استعفا دهد.

با وجود اعتراض‌هاي گسترده در روسیه، کرملین اعلام کرد: پوتین در روز تولدش پیام‌های گسترده تبریک دریافت کرده است.

او در روز تولدش با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره سوریه گفت‌وگو کرد.

در این میان عفو بین‌الملل از مقام‌هاي روسیه خواست بلافاصله افراد بازداشت شده را آزاد کرده و درباره اتفاق‌هاي خشونت‌آمیز رخ داده تحقیق کند.

دنیس کریوشیو، رئیس امور اروپا و آسیای مرکزی در عفو بین‌الملل گفت: نیت کرملین کاملا آشکار است. مسکو می‌خواهد که اعتراض‌ها را فرونشاند اما اعتراض صلح‌آمیز حق مسلم مردم است و بسیاری از مردم روسیه می‌خواهند این حق خود را محقق کنند. مقام‌هاي روسیه باید به معترضان احترام گذاشته و به این حق معترضان احترام بگذارند.

کد خبر 384483

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha