همشهری آنلاین: محققان اثبات کرده‌اند چای سیاه از طریق تغییر باکتری‌های روده موجب کاهش وزن شده و فواید متعدد دیگری نیز دارد.

نوشیدن «چای» برای کاهش وزن مفید است

به گزارش خبرنگار مهر، دانشمندان با مطالعه بر روی موش‌ها مشاهده کردند چای سیاه با تغییر در متابولیت‌های روده موجب تغییر متابولیسم انرژی در کبد می‌شود.

مطالعه نشان داد هم چای سیاه و هم چای سبز موجب تغییر در نسبت باکتری‌های روده حیوانات شدند: درصد باکتری‌های مرتبط با چاقی کاهش یافته در حالیکه باکتری‌های مرتبط با لاغری افزایش می‌یابند.

مطالعات قبلی نشان دادند مواد شیمیایی موجود در چای سبز موسوم به پلی فنول‌ها، جذب شده و در متابولیسم انرژی کبد تغییر ایجاد می‌کنند. یافته‌های جدید نشان می‌دهد پلی فنول‌های چای سیاه که برای جذب در روده کوچک بیش از اندازه بزرگ هستند، موجب تحریک رشد باکتری‌های روده و تشکیل اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می‌شوند.

دیوید جفن، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لس آنجلس، در این باره می‌گوید: «پلی فنول‌های چای سبز موثرتر هستند و در مقایسه با پلی فنول‌های چای سیاه، فواید بیشتری برای سلامت دارند چراکه مواد شیمیایی چای سبز در خون و بافت بدن جذب می‌شوند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «یافته‌های جدید ما نشان می‌دهد چای سیاه از طریق یک مکانیسم ویژه بوسیله میکروبیوم‌های روده، ممکن است در سلامت و کاهش وزن انسان‌ها نیز نقش داشته باشد.»

نتایج نشان می‌دهد هر دو چای سبز و سیاه پروبیوتیک‌هايی هستند که موجب تحریک رشد میکروارگانیزم‌های خوب بدن شده و در سلامت فرد نقش دارند.

کد خبر 384155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی