مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان فرانسوی با استفاده از بقایای بلااستفاده تولید شده در فرآیند تولید روغن زیتون، موفق به تولید سوخت زیستی،‌ آب تمیز و کود شدند.

سوخت زیستی از پسماندهای روغن زیتون

به گزارش ایرنا، برای تولید روغن زیتون به صورت تجاری، زیتون‌ها خرد شده و با آب در آسیاب مخلوط می‌شوند. روغن حاصل جمع‌آوری شده و در محفظه‌ای نگه‌داری می‌شود. آب و تفاله زیتون باقی‌مانده بي‌استفاده است.

در حال حاضر هیچ روش مناسبی برای دفع فاضلاب تولید شده از تهیه زیتون و دیگر محصولات وجود ندارد؛ زیرا ورود آن به اعماق زمین منجر به آلودگی آب‌های دیگر می‌شود و حضور آن روی زمین خاک و محصولات کشاورزی را از بین می‌برد و همین امر سبب شده محققان همواره به دنبال روش‌هایی برای دفع یا استفاده از فاضلاب باشند. معضل تولید زباله نیز یکی از مهم‌ترین مشکلات متخصصان محیط زیست است. محققان موسسه علم مواد Mulhouse در فرانسه موفق به تولید سوخت زیستی، کود و آب تمیز از این بقایای بلااستفاده تولید شده در کارخانه‌هاي روغن زیتون شده‌اند.

محققان برای انجام این فرآیند، فاضلاب تولید شده از روغن زیتون را با خاک اره که یکی دیگر از مواد زائد موجود در کشورهای حاشیه مدیترانه است مخلوط کرده‌اند؛ لازم به ذکر است که 98 درصد روغن زیتون جهان در کشورهای حاشیه مدیترانه تولید می‌شود. این مخلوط به سرعت خشک می‌شود و آب تبخیر شده از آن به عنوان آب تمیز و مناسب برای آبیاری جمع‌آوری می‌شود. محصول خشک باقی‌مانده در معرض دمای بالا و در غیاب اکسیژن قرار می‌گیرد و به گاز قابل احتراق و زغال تبدیل می‌شود.

گاز تولیدشده جمع‌آوری می‌شود و پس از متراکم‌ شدن، به روغن زیستی تبدیل می‌شود که می‌تواند به عنوان منبع گرمایی باشد. زغال باقی‌مانده حاوی پتاسیم، فسفر و نیتروژن است و می‌تواند به عنوان کود مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در نشریه ACS Sustainable Chemistry & Engineering منتشر شده است.

کد خبر 383866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار