همشهری آنلاین: معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که اولویت دولت بصورت ویژه جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت پتروشیمی است، گفت: در دوران بعد از برجام حدود ۱۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده است.

جهانگیری

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست 2017 که نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، اظهارکرد: یکی از اصلی‌ترین رشته‌های صنعتی ایران، صنعت پتروشیمی است. صنعتی پویا، توجیه پذیر و از هر جهت با سیاست‌های داخلی ایران سازگار است.

وی افزود: پتروشیمی صنعتی دانش بنیان و مردمی است که قادر است در فضای بین‌المللی حضور داشته باشد بنابراین در این زمینه وزارت نفت برنامه‌های خوبی را تهیه کرده است.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد صنایع پایین دستی حتما با حمایت وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به سرعت توسعه پیدا کند.

جهانگیری همچنین گفت: یکی از اولویت‌های دولت بصورت ویژه برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، بخش صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن است.

وی یادآور شد: از اول دولت یازدهم تا شهریور سال 96، 19 میلیارد و 377 میلیون دلار طرح سرمایه گذاری مستقیم در وزارت امور اقتصادی و دارایی تحت حمایت قانون سرمایه گذاری خارجی کشور به تصویب رسید.

وی اظهارکرد: بیش از 11میلیارد و 660 میلیون دلار آن جذب شده و در واقع تبدیل به کارخانه و صنعت در کشور شده است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: در دوران بعد از برجام حدود 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده است.
جهانگیری در ادامه به موضوع سخنرانی ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در مقطع خاصی از جهان قرار گرفته ایم، هفته گذشته تصویری از جهان در مجمع عمومی سازمان ملل به نمایش گذشته شد.

وی ادامه داد: در یک طرف تمایل جنگ طلبانه‌ای بود که ترامپ و نتانیاهو به نمایش گذاشتند و آن را نمایندگی می‌کردند و به نظر می‌آمد به دنبال ایجاد هراسی باشند برای تجارت اسلحه و سلطه بر جهان.

معاون اول رییس جمهوری افزود: در طرف دیگر کشورهای مستقلی بودند که به رای ملت و خودشان پایبند بوده و می‌خواستند روی پای خودشان بایستند.

جهانگیری اضافه کرد: سخنان سنجیده رئیس جمهوری را همگان شنیدید، پیامش این بود که ایران به دنبال تنش زدایی است، ایران به قوانین و مقررات بین‌المللی پایبند است، این کشور به دنبال جهانی عاری از خشونت و افراط گرایی و تروریسم است و سابقه عمل ایران در این سال‌ها به خوبی به نمایش گذاشته شده است.

وی همچنین گفت: لازمه زندگی در جهان پرمخاطره‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم همانطور که رهبری تاکید کردند، توانمند کردن کشور و جامعه از نظر علمی،فناوری، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: نیازمند عزم ملی برای نوسازی نگرش‌ها و نهادها در جهت توانمندی شهروندانمان هستیم، البته در این مسیر نوسازی با چالش‌ها و فرصت‌هایی روبرو هستیم.

جهانگیری با بیان این که سیاست‌های مورد نیاز برای توانمند جامعه و کشور مورد اجماع همه است، خاطرنشان کرد: امروز سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد اجماع همه است، قوای سه گانه، بخش خصوصی و دولتی هماهنگ هستند.

وی ادامه داد: امروز در مقطعی قرار گرفته‌ایم که اقتصاد با توجه به نقدها و تنگ‌هایی که داریم در مسیر صحیح قرار گرفته است.

وی یادآور شد: شاخص‌های عملکردی اقتصاد شاخص‌های قابل قبولی است و ثبات مناسبی در اقتصاد کشور داریم، رشد اقتصادی ایران بعد از یک دوره طولانی پس از سال 1395 طبق گزارش بانک مرکزی بالای 12 درصد و طبق گزارش مرکز آمار ایران بالای 9 درصد رسید که جزو رشدهای کم سابقه در دهه‌های اخیر کشور و در جهان هم جزء رشدهای مهم است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که در سه ماهه سال 1396 رشد اقتصادی کشور 6.5 درصد و بدون نفت 7 درصد بوده است، یادآور شد: برخی فکر می‌کردند که رشد اقتصادی سال 95 به دلیل سهم بسیار بالایی که نفت در آن داشت قادر نخواهیم بود که در سال 96 رشد اقتصادی را دنبال کنیم که خوشبختانه ما در سه ماهه اول با چنین رشدی روبرو شدیم.

جهانگیری ادامه داد: این رشد در همه بخش‌های اقتصادی کشور مثبت بود. برای اولین بار بخش معدن و ساختمان بعد از یک دوره طولانی که با رشد منفی روبرو بودند به رشد مثبت تبدیل شدند.

وی گفت: روند منفی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی که از فصل چهارم سال گذشته به مثبت 6.2 تبدیل شد در سه ماهه اول سال جاری با 7.1 دهم درصد مثبت تبدیل شد. خالص اشتغال ایجاد شده در سال 1395 ، 600 و 16 هزار شغل بود. کشورهای محدودی به اندازه انگشت‌های دست در فضای بین‌المللی می‌توانند شغل در سطح 600 هزار ایجاد کنند و ما در سال 94 هم چنین عددی داشتیم.

جهانگیری افزود: در سه ماهه امسال 700 و 3 هزار شغل نسبت به سه ماهه بهار سال گذشته اتفاق افتاده است. تورم یک رقمی که در سال گذشته به آن دست پیدا کردیم و برای خیلی‌ها تردید بود که آیا دولت در سال 96 می تواند این تورم یک رقمی را ادامه دهد که خوشبختانه تا مردادماه سال جاری براساس مرکز آمار ایران تورم 7.7 دهم درصد و امیدواریم که بتوانیم همه این شاخص‌های مثبت را در سال 96 و سال‌های آینده ادامه دهیم.

معاون اول رییس جمهوری اظهارامیدواری کرد هم در چالش‌های پیش رو مثل بیکاری، معیشت و سطح زندگی مردم و رفاه آنها گشایش خوبی پیدا کنیم و این سیاست ها و دستاوردها نتیجه سیاست های کارشناسانه و عالمانه ای بود که در دولت پیش گرفته شد و براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی ما به این نتایج رسیدیم.

جهانگیری گفت: یکی از بخش‌هایی که نقش محوری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برعهده دارد بخش نفت و گاز و پتروشیمی است که هم در اولویت‌های عملکردی سال 1395 و هم در اولویت‌هایی که در سال 1396 برای این بخش در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تدوین شده است بهترین عملکرد را وزارت نفت و مجموعه‌های وابسته به آن داشتند.

وی افزود: ما در بخش سرمایه گذاری نفت و صنایع بالادستی نفت و گاز در میادین مشترک در همکاری و توافق با شرکت‌های خارجی در چهارچوب قراردادهای جدید نفت و گاز در سال 1395 وزارت نفت کار بزرگی انجام دادیم.

کد خبر 383283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار