همشهری آنلاین: الگوریتم ناشی از هوش مصنوعی می‌تواند علائم اولیه زوال عقل را در اسکن مغز نشان دهد و پیش‌بینی احتمال ابتلا به آلزایمر را از دو سال قبل امکان پذیر سازد.

پیش بینی زمان بیماری آلزایمر با هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان دانشگاه مک گیل کانادا، این الگوریتم که ۸۴ درصد احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را درست پیش بینی می‌کند، می‌تواند در به تاخیر انداختن شروع بیماری موثر باشد.

پدرو رزا نتو، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه است اما یافته‌ها نشان می‌دهد که بررسی اسکن مغزی با هوش مصنوعی می‌تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «در توسعه داروهایی که باعث کُند شدن روند شروع بیماری آلزایمر می‌شود، لازم است آزمایشات بالینی دارو بین ۱۸ تا ۲۴ ماه انجام شود.»

دانشمندان می‌دانند تشکیل پروتئینی موسوم به آمیلوئید، که در مناطق مختلف مغز تجمع می‌یابد، می‌تواند منجر به اختلال شناختی شود.

اما با توجه به پیچیدگی‌های تعیین محل و میزان تشکیل پروتئین، استفاده از این اطلاعات برای پیش بینی زمان ابتلا فرد به آلزایمر، فقط از طریق خوانش اسکن‌های PET دشوار است.

همچنین وجود آمیلوئید در مغز الزاماً به معنای ابتلای فرد به آلزایمر نیست. از این رو ممکن است ۵ تا ۱۰ سال طول بکشد تا علائم زوال عقل پدیدار شود.

برنامه هوش مصنوعی توسعه داده شده توسط تیم تحقیق می‌تواند به پزشکان کمک کند تا از دو سال قبل احتمال ابتلا به آلزایمر را تشخیص دهند.

کد خبر 381346

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha