همشهری آنلاین: سرپرست سازمان مدیریت پسماند گفت: سطح مشارکت مردم در تفکیک زباله پایین است و شهروندان با شهرداری همکاری نمی‌کنند.

سطح مشارکت مردم در تفکیک زباله پایین است

به گزارش مهر، منصور باقرصاد در خصوص حضور و فعالیت دوره‌گردهای زباله در پایتخت گفت: دوره‌گردهای زباله به جهت ارزشمند شدن پسماندهای خشک، قوطی‌ها و مواد پلیمری به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان این که شهرداری برای مقابله با این دوره‌گردها اقدامات لازم را انجام داده است، عنوان کرد: شهرداری بر اساس قراردادهایی که با پیمانکاران برای جمع‌آوری زباله‌های خشک در مناطق مختلف می‌بندد، در هر یک از مناطق ۲۲ گانه تهران یک پیمانکار در نظر گرفته است که این پیمانکاران موظفند پسماندهای خشک ارزشمند شهروندان را جمع‌آوری کنند.

وی با اشاره به این که این جمع‌آوری به دو شیوه ثابت و سیار انجام می‌گیرد، گفت: در روش سیار ماشین‌ها به محلات مراجعه می‌کنند، افراد ملبس به لباس فرم آبی رنگ با وانت‌هایی که ملودی دارند توسط نواختن ملودی، از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ شهروندان را آگاه کرده و زباله‌ها را تحویل می‌گیرند که هنگام تحویل کیسه زباله نیز به شهروندان تحویل می‌دهند.

به گفته باقرصاد، اگر به هر دلیل شهروندان در خانه حضور نداشته باشند، ۵۰۰ غرفه در محلات مختلف تهران وجود دارد که این غرفه‌ها پسماندهای خشک را دریافت می‌کنند و به ازای آن لوازم تحریر، لوازم بهداشتی و در برخی اوقات وجه نقد هم دریافت می‌کنند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران علت حضور این دوره‌گردها راعدم مشارکت مردم دانست و خاطرنشان کرد: سطح مشارکت مردم در تفکیک زباله پایین است و شهروندان با شهرداری همکاری نمی‌کنند، اگر تفکیک پسماندها در مبداء صورت گیرد، دیگرزباله خشک ارزشمند در مخزن‌ها یافت نمی‌شود تا دوره‌گردان آن‌ها را جمع‌آوری کنند و بفروشند.

وی با تاکید براین که نمی‌توان بر این دوره‌گردهای زباله نام مافیا نهاد، گفت: نباید این افراد را بزرگ کرد و آنها را با نام مافیا خطاب کرد و پیمانکاران و ناظران ما موظف هستند که این افراد را جمع‌آوری کرده و به مراجع قضایی و قانونی تحویل دهند.

باقرصاد با اشاره به این که پرونده‌های متعددی از این افراد موجود است، اذعان داشت: پیمانکاران را موظف کردیم که به هیچ وجه اجازه ندهند افراد غیرمجاز این زباله‌ها را جمع کنند. در این راستا حوزه معاونت خدمات شهری در مناطق ۲۲گانه نظارت می‌کنند که این اتفاق نیفتد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پایان اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند نیز ناظرانی دارد که این امور را پیگیری می‌کنند. در سطح شهر تهران حدود ۵۰ هزار مخزن وجود دارد و طبعا شهرداری نمی‌تواند بر هریک از این مخازن یک ناظر داشته باشد. تنها راهکار برخورد با این موضوع، بالا رفتن ضریب مشارکت شهروندان است.

کد خبر 381002

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha