همشهری آنلاین: معاون اول رئیس جمهور گفت:برای وزارت علوم با یکی از برادران توافق شده بود که در لحظات آخر ایشان اعلام کردند من به دلایلی نمی توانم حضور داشته باشم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: ترکیب کابینه علاوه بر وزرا، معاونین رییس جمهوری هم است به طوری که در حال حاضر حدود 34 نفر در تصمیم گیری ها و کمیسیون ها فعال هستند.

وی با بیان این که کل دولت دوازدهم برای مقابله با چالش ها و قول هایی که آقای رییس جمهوری به مردم داده است، کارآمد است، اظهار کرد: برداشتم از کابینه این است که قادربوده هم برای تحقق وعده های رییس جمهوری و هم مقابله با چالش های پیش رو کار جدی انجام دهد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین درخصوص گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم گفت:برای وزارت علوم با یکی از برادران توافق شده بود که در لحظات آخر ایشان اعلام کردند من به دلایلی نمی توانم حضور داشته باشم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط یا باید آقای رییس جمهوری معطل می کردند و کابینه را عقب می انداختند تا با فرد بعدی توافق صورت بگیرد یا سرنوشت دولت را سریع تر تعیین می کردند، چون تصمیم اول آقای رییس جمهوری این بود که مثل دور گذشته در مراسم تحلیف این کار را انجام دهند که دو - سه روز این تصمیم عقب افتاد.

وی ادامه داد: ان شاء الله آقای رییس جمهوری در اولین فرصت وزیر پیشنهادی علوم را معرفی می کنند.

*رییس جمهوری مصمم به استفاده از حضور زنان است

معاون اول رییس جمهوری همچنین در خصوص حضور زنان در کابینه گفت: سه عضو جدید که امروز اعلام شد هر سه خانم هستند.

جهانگیری اضافه کرد: ما حدود هزار نفر مقامات داریم که شامل استانداران، معاونین وزرا هستند، آنچه که می توانم به خانم ها اطمینان بدهم، این است که آقای رییس جمهوری مصمم است از حضور زنان استفاده کند.

وی ادامه داد: آقای رییس جمهوری در اولین جلسه، قبل از معرفی لیست وزرا تاکید کردند که پذیرفته نیست در بین وزرا، وزیری معاون زن نداشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: همانطور که معاون پتروشیمی وزیر نفت زن است، وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاوزی هم می توانند در بخش های مختلف از خانم ها استفاده کنند.

جهانگیری گفت:اطمینان می دهم حتما تعداد قابل توجهی از زنان مجرب تحصیلکرده در رشته های مختلف در این دولت خواهیم داشت که در فرصت مناسب به اطلاع خواهد رسید .

  • اصرار داریم که حتما از معاونین وزرا، استانداران و سفرا از قومیت ها حضور داشته باشند

وی با تاکید براین که هم رییس جمهوری دراین موضوع جدی هستند و هم من پیگیری می کنم این اتفاق بیفتد، اظهار کرد:این مسئله برای قومیت ها هم وجود دارد ما اصرار داریم که حتما از معاونین وزرا، استانداران و سفرا از قومیت ها و افرادی از استان های حضور داشته باشند.

عضو کابینه دوازدهم همچنین در خصوص میانگین سن اعضای کابینه گفت: اصرار بر این است حتی الامکان فردی که به سن بازنشستگی رسیده در رده معاونین کمتر استفاده کنیم، مگر استثنا باشد.

  • رییس جمهوری با صالحی امیری برای حضور در دولت دوازدهم گفت و گو کرده است

جهانگیری همچنین در باره حضور سید رضا صالحی امیری در هیات دولت اظهارکرد: تصمیماتی که گرفته می شود زمانی که ابلاغ شد آن تصمیم عملیاتی می شود، آقای روحانی با آقای صالحی امیری مذاکراتی کردند و این مذاکرات خیلی پیش رفته است.

وی ادامه داد: فکر می کنم اگر رییس جمهوری به نتیجه قطعی برسند و آقای صالحی امیری موافقت کنند حتما ابلاغ مورد نظر صادر می شود .

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایشان قطعا به دولت علاقمند هستند و دوست دارند به دولت هرجا رییس جمهوری اعلام کنند، کمک نمایند.

جهانگیری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره درخواست اختیارات ویژه برای ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی به هر حال توقعی فراتر از تعهدات دولت است که رهبر معظم انقلاب از مجموعه کشور خواسته اند و باید برای کار بزرگ همه به صحنه بیایند و تلاش کنند.

وی با بیان این که متناسب با این مطالبات باید اختیاراتی هم در اختیار ستاد اقتصاد مقاومتی قرار بگیرد، اظهار کرد: این اختیارات می تواند هم در حوزه دولت و هم در حوزه فعالیت قوای دیگر باشد.

وی تصریح کرد: پیش نیاز سرمایه گذاری، ایجاد شغل و کار جدی در اقتصاد کشور، امنیت سرمایه گذاری است که این مسئله باید هم در قوانینی که مجلس تصویب می کند و هم در اقدامات قوه قضاییه و هم حرکت نهادهای بازرسی نیروهای اطلاعاتی مد نظر قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: آنها هر حرکتی که می خواهند، انجام دهند باید یکی از محاسباتشان این باشد که این حرکت چقدر می تواند به امنیت سرمایه گذاری در کشور لطمه بزند یا تقویت کننده امنیت سرمایه گذاری باشد.

جهانگیری همچنین گفت:ستاد اقتصاد مقاومتی باید دارای اختیاراتی باشد که از قوای دیگر بخواهد تصمیمات آنها در این راستا باشد و اینها مسائلی است در این دوره دنبال می کنیم.

کد خبر 378797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار