سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: دومین توده بزرگ زباله در اقیانوس آرام کشف شد،‌توده‌ای که متخصصان محیط زیست نسبت به وجود آن تردید داشتند اما اکنون مدارک کافی از وجود آن به دست آورده‌اند.

زباله

براساس گزارش ساينس الرت، اين توده زباله پلاستيكي 2.6 ميليون كيلومتر مربع از اقيانوس را پوشش داده‌است، يعني منطقه‌اي 1.5 برابر بزرگتر از تگزاس.

اين توده به واسطه تركيب جريان‌هاي اقيانوسي كه منجر به متمركز ساختن زباله‌هاي پلاستيكي در يك منطقه مي‌شوند تشكيل شده‌است. اكنون دانشمندان براي اولين بار به منطقه تجمع اين زباله‌ها رفته و به نمونه‌برداري از آن مشغول شده‌اند.

به گفته محققان بنياد پژوهشي آلگاليتا مارين در اين منطقه مقدار غيرقابل تصوري زباله پلاستيكي كشف شده‌است كه به هيچ‌وجه با آنچه در سال 2007 در اقيانوس آرام شمالي كشف شد قابل مقايسه نيست.

محققان در سفر اكتشافي خود در اطراف جزيره ايستر و رابينسون حركت كردند با استفاده از تورهاي ماهيگيري به جمع‌آوري زباله‌ها پرداختند. بيشتر اين زباله‌ها قطعات ريزي كوچكتر از دانه برنج بودند و اين به آن معني است كه زباله‌ها سفري طولاني‌تر از زباله‌هاي اقيانوس شمالي داشته‌اند.

از آنجايي كه اين زباله‌ها بسيار كوچكند، پاكسازي آنها بسيار دشوار خواهد بود و مهمتر از آن اين است كه پيش از هرچيز بايد مانع از ورود اين زباله‌ها به اقيانوس شد. محققان بايد اين نمونه‌ها را بررسي و تجزيه و تحليل كرده و پس از آن يافته‌هاي خود را منتشر سازند.

انسان هرسال ميليون‌ها تن زباله پلاستيكي را وارد اقيانوس‌ها مي‌كند و اين ميزان سال به سال بيشتر مي‌شود. به نظر مي‌آيد اين توده جديد نيز به سرعت درحال متراكم‌تر شدن است زيرا محققاني كه در سال 2011 از اين منطقه بازديد كرده‌بودند، شاهد تجمع حجم زيادي از زباله در اين منطقه نبوده‌اند.

کد خبر 377291

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha