همشهری آنلاین: انتخاب فردی از میان گروه‌های فرودست جامعه هند به مقام ریاست جمهوری تحولی کم سابقه به شمار می‌رود.

انتخاب یک دالیت به ریاست جمهوری هند

با این همه نگرانی‌ها از تشدید گرایش‌های ملی‌گرایانه در میان اکثریت معتقد به آیین هندو هم رو به افزایش است.

به گزارش دويچه وله، تا همین چندی پیش در سیستم سلسله‌مراتبی مبتنی بر کاست‌ها و طبقات هند جز گروه‌های فرودست و خوارشده جامعه هند به شمار می‌آمدند و دالیت یا "نجس" خوانده می‌شدند. اما امروز در تحولی بی‌سابقه یکی از اعضای این کاست به ریاست جمهوری هند برگزیده شد.

رام نات کوویند ۶۵ ساله که به شغل وکالت اشتغال دارد توانست با کسب ۶۵ درصد رای ۴۸۹۶ نماینده پارلمان مرکزی و مجالس ایالتی هند به ریاست جمهوری این کشور برسد. کوویند که ۷۱ سال دارد از حمایت حزب ملی‌گرای حاکم بهارایا جاناتا برخوردار است. رقیب او خانم میرا کومار بود که او هم از گروه‌های فرودست جامعه هند برخاسته و در دوره‌ای ریاست مجلس هند را به عهده داشته است.

مقام ریاست جمهوری در هند تشریفاتی است و از اختیارات چندانی برخوردار نیست. با این همه، انتخاب امروز در جامعه مبتنی بر کاست‌ها و طبقات نمودی از یک پیشرفت به شمار می‌رود، هر چند که یک بار دیگر نیز هند رئیس جمهوری از میان دالیت‌ها ("نجس‌ها") را تجربه کرده است.

دالیت‌ها حدود ۱۶ درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند. آنها در نظام طبقاتی آیین هندو، غیرقابل لمس یا "نجس" تلقی می‌شوند.

  • یک حساب‌گری سیاسی

تصمیم حزب حاکم به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر، البته بر محاسباتی سیاسی استوار بود و تداوم و انسجام ائتلاف حاکم را دنبال می‌کرد. این تصمیم برای به شکست‌کشاندن اقدامی مشابه از سوی حزب اپوزیسیون کنگره بود و در عین حال با این امید هم همراه بود که برخی از احزاب کوچک نیز که مناسبات احترام‌آمیزی نسبت به کوویند دارند از او حمایت کنند و پیروزی او بر رقیب حتمی شود.

پیروزی کوویند از قبل قطعی تلقی می‌شد، زیرا حزب حاکم هم در دو مجلس فدرال و هم در مجالس ایالتی از یک اکثریت قابل اتکا برخوردار است و با توجه به حمایت شماری از احزاب منطقه‌ای از کوویند تردیدی در انتخاب او وجود نداشت.

انتخاب کوویند ادامه رشته موفقیت‌های حزب حاکم به شمار می‌رود. آخرین این موفقیت‌ها به پیروزی در انتخاباتی در ماه مارس سال جاری برمی‌گردد. با این همه در جامعه هند نگرانی از تشدید گرایش‌های ملی‌گرانه هندوها که حزب حاکم نماینده آن به شمار می‌رود رو به افزایش است.

حملات متعدد در ماه‌های گذشته به مسلمان‌ها و "نجس‌ها" به اتهام ذبح غیرقانونی گاو که در آیین هندو مقدس شمرده می‌شود به عنوان نمودی از تشدید این گرایش تلقی می‌شود. البته قانونی که برای ملاحظه باورهای هندوها خرید و فروش گاو و ذبح آن در سراسر هند را ممنوع می‌کرد اخیرا از سوی دیوان عالی کشور موقتا به حال تعلیق درآمد.

کد خبر 376833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار