همشهری آنلاین: متقاضیان دریافت وام خرید مسکن می‌بایست در مرحله ارزیابی ملک مبلغی بابت کارمزد پرداخت کنند که روش محاسبه آن برای وام‌های مختلف، ثابت است؛ اما مبلغ وام در تعیین نرخ کارمزد مؤثر خواهد بود.

به گزارش مهر، متقاضیان دریافت وام خرید مسکن، پس از تشکیل پرونده و دریافت مدارک از جمله مبایعه‌نامه و سند رسمی، با بخش ارزیابی ملک توسط کارشناسان بانک مواجه می‌شوند، بانک عامل نیز برای اعزام کارشناس یا ارزیاب، کارمزد دریافت می‌کند که این کارمزد در دو مرحله از متقاضی دریافت می‌شود. اما در برخی مواقع شاهد مطالبه وجوه اضافه به اسم کارمزد ارزیابی هستیم که در مرحله خرید ملک، بار مالی مضاعفی را بر خریداران ملک که قصد دریافت وام مسکن دارند، تحمیل می‌کند.

حمید روحی، کارشناس امور بانکی در گفتگو با مهر درباره نحوه محاسبه کارمزد ارزیابی ملک برای کسانی که قصد دریافت وام خرید مسکن دارند، گفت: نخستین مرحله دریافت کارمزد در ابتدای فرآیند تقاضای وام و در هنگام تشکیل پرونده تسهیلات خرید است؛ در این مرحله هزینه‌ای به عنوان علی‌الحساب ارزیابی پرداخت می‌شود که مبلغ آن ۲۵ هزار تومان است.

وی افزود: همچنین اگر متقاضی دریافت تسهیلات، بخواهد از وام جعاله نیز استفاده کند، مبلغ ۲۰ هزار تومان هم به طور جداگانه بابت این وام پرواخت می‌شود که این نرخ به صورت قطعی بوده و بعدا دیگر مبلغ جدیدی افزوده نخواهد شد.

وی اظهار کرد: دومین مرحله کارمزد ارزیابی نیز پس از بازدید ملک توسط کارشناس اخذ می‌شود که ۲۵ هزار تومان پرداخت شده در ابتدای کار، به عنوان مابه‌التفاوت از مبلغ کارمزد نهایی کسر می‌شود.

روحی گفت: فرمول محاسبه کارمزد ارزیابی ملک به این شرح است: «مبلغ مصوب وام منهای ۵ میلیون تومان ضرب در ۱.۵ در هزار».

به گفته این کارشناس بانکی، به عنوان مثال اگر فردی تصمیم به دریافت وام خرید مسکن به مبلغ ۶۰ میلیون تومان (شامل ۵۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۱۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن) داشته باشد، کارمزد ارزیابی ملک مورد نظر به این صورت محاسبه می شود:

۱. پرداخت ۴۵ هزار تومان شامل ۲۵ هزار تومان علی‌الحساب بابت کارمزد ارزیابی ملک قبل از حضور کارشناس بابت وام خرید مسکن و ۲۰ هزار تومان کارمزد قطعی ارزیابی ملک بابت وام جعاله مسکن.

۲. از مبلغ وام (۵۰ میلیون تومان) ۵ میلیون تومان کسر می‌شود؛ ۴۵ میلیون تومان باقی مانده در ۱.۵ ضرب و بر هزار تقسیم می‌شود؛ رقم به دست آمده مبلغی برابر با ۶۷.۵۰۰ تومان خواهد شد. سپس ۲۵ هزار تومان اولیه (علی الحساب) از این مبلغ کم می‌شود.

کد خبر 375982

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha