همشهری آنلاین: تحقیق جدید نشان می‌دهد آسیب شدید به سر، بخصوص در طول میانسالی، به شکل قابل توجهی ریسک ابتلا به زوال عقل را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد.

آسیب شدید به سر خطر زوال عقل در سنین بالا را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند ریسک زوال عقل را در بین افراد دچار آسیب تروماتیک مغز (TBI) در سن ۶۵ سال به پایین بررسی کردند. در نهایت آنها دریافتند نه تنها ریسک زوال عقل در افراد دچار TBI افزایش می‌یابد، بلکه هرچقدر این آسیب شدیدتر باشد، ریسک زوال عقل بیشتر خواهد بود.

دکتر راهول راج، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه نشان داد ۳.۵ درصد افراد دچارشده به TBI درحد متوسط تا حاد در سنین بالاتر به بیماری تحلیل سیستم عصبی نظیر زوال عقل مبتلا شده بودند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «در مقابل، افراد دچار TBI خفیف تنها ۱.۶ درصد مبتلا به بیماری‌های تحلیل سیستم عصبی می‌شوند.»

به علاوه محققان تاکید می‌کنند آسیب تروماتیک مغز تنها با ریسک بالای ابتلا به زوال عقل مرتبط است و با ریسک بالاتر سایر بیماری‌های نورولوژیکی نظیر پارکینسون یا ALS مرتبط نیست.

این مطالعه شامل بیش از ۴۰ هزار فرد بزرگسال فنلاندی ۱۸ تا ۶۵ سال بود که به خاطر آسیب تروماتیک مغز خفیف، متوسط یا شدید در بیمارستان بستری شده بودند. این آسیب‌های مغزی بین سال‌های ۱۹۸۷ و ۲۰۱۴ اتفاق افتاده بود. محققان افراد را حدود ۱۱ سال تحت نظر داشتند.

محققان مشاهده کردند بیشترین بروز این خطر در بین افرادی مشاهده شد که بین سنین ۴۱ تا ۵۰ سال دچار آسیب تروماتیک مغز شده بودند.

کد خبر 375447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =