چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: واشنگتن میزبان وزیران خارجه عربستان و قطر به طور جداگانه بود، اما گویی هنوز دو طرف برای ادامه اختلاف‌ها مصمم هستند به طوری‌که وزیر خارجه عربستان اعلام کرد،با قطر درباره لیست درخواست‌هابه هیچ‌وجه مذاکره نمی‌کنند؛ موضعی که قطر به آن واکنش نشان داد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در دیدار با تعدادی از خبرنگاران در واشنگتن گفت: با قطر هیچ مذاکره‌ای درباره لیست درخواست‌ها انجام نخواهد شد و قطر باید دست از حمایت از تروریسم و تندروی بردارد.

الجبیر تاکید کرد: کشورهای عربی که تصمیم به تحریم قطر گرفتند قصد ندارند درباره لیست درخواست‌ها وارد مذاکره شوند و قطر باید این لیست را به طور کامل اجرا کند.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، وزیر خارجه عربستان تصرح کرد: ما دیدگاه خود را مطرح کردیم و گام‌های لازم را برداشتیم و مساله دیگر به قطری‌ها بازمی‌گردد. آنها باید راه و روش‌شان را عوض کنند. به محض‌ این‌که این کار را بکنند همه چیز به سمت حل مشکل می‌رود اما اگر کاری نکنند در انزوا می‌مانند.

او افزود:‌ قطر اگر خواهان بازگشت به شورای همکاری خلیج فارس است می‌داند باید چه کار کند.

این لیست شامل ۱۳ درخواست از دوحه است تا به بحران تحریم و قطع رابطه پایان دهد. دوحه ۱۰ روز فرصت دارد به این لیست پاسخ دهد.

این در حالی است که قطر این لیست درخواست‌ها را غیرمنطقی خوانده و گفته که حاکمیتش را نشانه گرفته‌اند.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر در واکنش غیرمستقیم به اظهارات الجبیر درباره لیست‌ درخواست‌ها گفت: ارائه لیست درخواست‌هایی که هیچ جای بحث ندارند براساس اصول روابط بین‌الملل نیست و غیرقابل مذاکره است.

وزیر خارجه قطر بعد از دیدار با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود در واشنگتن گفت: در حال حاضر مذاکره‌ای درباره این درخواست‌ها انجام نشده و ادعاهای این کشورها علیه قطر باید با دلیل و مدرک باشد.

او خاطرنشان کرد: درخواست‌ها بعد از ادعاها مطرح شده و باید اثبات شود آیا در اینجا اشتباهی نشده است.

عبدالرحمان افزود:‌ دوحه، اگر طرف‌های دیگر بخواهند، آماده مذاکره سازنده برای حل بحران است و اگر ادعایی هست باید درباره آن مذاکره شود.

وزیر خارجه قطر تاکید کرد: با واشنگتن درباره این‌که درخواست‌هایی که از قطر شده باید عقلانی باشند، توافق وجود دارد. هر آنچه ارائه شده ادعاست و باید با سند و مدرک باشد پس باید بررسی کرد و دید که آیا درخواست‌های مطرح شده منطقی و قابل اجرا هستند یا نه. بدون این بررسی کل این درخواست‌ها از نظر ما رد شده است.

کد خبر 374430

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha