همشهری آنلاین: کارشناسان محیط زیست هشدار می‌دهند که حجم زباله‌های پلاستیکی در قطب جنوب از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد بیش‌تر است.

بحران آلودگی پلاستیکی در قطب جنوب

به گزارش ایسنا، قطب جنوب در مقایسه با دیگر مناطق زمین گستره‌ای بکر است که تصور می‌شود منطقه‌ای نسبتا عاری از زباله‌های پلاستیکی باشد هر چند بررسی جدید کارشناسان انگلیسی نشان می‌دهد که سطح میکروپلاستیک‌های موجود در این منطقه پنج برابر بالاتر از حجمی است که منابع بومی اعلام کرده‌اند.

میکروپلاستیک‌ها تکه‌هایی با قطر کمتر از پنج میلی‌متر هستند که در تمام لوازم روزمره همچون خمیر دندان، شامپو و ژل‌های شوینده وجود دارند. همچنین این میکروپلاستیک‌ها از تجزیه شدن زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها هم به وجود می‌آیند.

یافته‌های این مطالعه حاکیست، احتمال دارد زباله‌های پلاستیکی منشا گرفته از بیرونِ این منطقه از "جریان پیراقطبی جنوبگان" عبور کرده و به قطب جنوب برسند در حالی که پیش‌تر تصور می‌شد این منطقه نفوذناپذیر است.

قطب جنوب که تصور می‌شد کاملا از گستره‌ای بکر و دست‌نخورده برخوردار است، اکوسیستمی شکننده و آسیب‌پذیر است که زیستگاه مهم وال‌ها، فُک‌ها و پنگوئن‌ها به حساب می‌آید و آلوده شدن آن، تهدیدی جدی برای این گونه‌های باارزش است.

کد خبر 373873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار