همشهری آنلاین: فرمانده حفاظت سپاه پاسداران با حضور در برنامه تلویزیونی به بیان جزئیات حوادث تروریستی روز چهارشنبه-۱۷ خرداد- تهران پرداخت.

فرمانده حفاظت سپاه

به گزارش ایسنا، سردار علی‌اصغر گرجی‌زاده - فرمانده حفاظت سپاه -  در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا که از شبکه تلویزیونی افق پخش شد به تشریح و بررسی ابعاد واقعه حمله تروریستی تهران پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه از لحظه وقوع حادثه نیروهای امنیتی سپاه انصار که مسئولیت حفاظت از مجلس را برعهده دارند بلافاصله وارد عمل شدند، اظهار کرد: این حادثه از سمتی حقارت تروریست‌ها و از سمت دیگر بزرگی عزت جمهوری اسلامی را نشان داد. ما مشاهده کردیم که در حالی که تروریست‌ها وارد ساختمان اداری مجلس شدند صحن علنی تعطیل نشد در همین راستا باید از حسن تدبیر ریاست مجلس که حفظ آرامش جلسه را بر عهده داشتند تشکر کنیم.

فرمانده حفاظت سپاه با بیان اینکه گروه تروریست روز چهارشنبه وابسته به تکفیری‌ها و سلفی‌هایی از نوع داعش بودند خاطر نشان کرد: این افراد براساس اطلاعات به دست آمده با داعش ارتباطاتی داشتند و قبلا طی سفرهایی که به خارج از کشور داشتند مورد آموزش آن‌ها قرار گرفتند و همچنین در برخی از عملیات‌ها نیز شرکت داشتند. آن‌ها همچنین نسبت به محلی که وارد شدند شناسایی قبلی داشتند.

گرجی‌زاده با اشاره به ویژگی‌های ساختمان اداری و محل مراجعات مردمی مجلس با تأکید بر اینکه سخت‌ترین نوع رفت و آمد به دلیل مراجعات مردمی در این محل انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: تروریست‌ها از هیچ گیت بازرسی عبور نکردند و در نخستین برخورد خود با گیت بازرسی با یکی از عناصر ما به نام شهید تیموری برخورد مسلحانه‌ای انجام دادند و درگیر شدند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از نخستین گیت مذکور همه مردم عادی با وسایل خود می‌آیند. در آن محل به دلیل آنکه محل رفت و آمد مردم است سختگیری زیادی نمی‌شود و تنها یک حلقه امنیتی وجود داشته است. به همین دلیل این اقدام تروریستی هنر بزرگی برای آن‌ها محسوب نمی‌شود بلکه عملی حقیرانه است.

گرجی‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نباید این نگرانی ایجاد شود که پس از چند دهه نخستین عملیات تروریستی این چنین در ساختمان پارلمان اتفاق می‌افتد با بیان اینکه حتما باید این نگرانی وجود داشته باشد تصریح کرد: آنچه که این نگرانی‌ها را رفع می‌کند آن است که با تلاش‌های نیروهای امنیتی شرایطی ایجاد شده که این حوادث که می‌توانست قبلا انجام شود،‌ انجام نشدند. با تلاش‌های بی‌وقفه سربازان گمنام و عناصر مسئول و دلسوز ما در وزارت اطلاعات،‌ نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌های امنیتی این شرایط ایجاد شده است.

فرمانده حفاظت سپاه با اشاره به  تعداد تلفات این حادثه تروریستی خاطرنشان کرد: تعداد شهدا و مجروحان این حادثه بسیار محدود است چرا که آن ساختمان‌ها معمولا مملو از جمعیت است و مردم برای ارتباط با نمایندگان خود در رفت وآمد هستند همچنین مدیریت خوبی که در حین حادثه انجام شد باعث گردید که کمترین اتفاق و تعداد مجروح و شهید درپی داشته باشد. همچنین در بررسی‌های انجام شده، برخی از مجروحین و شهدا کسانی هستند که در خیابان‌های اطراف محل حادثه حضور داشته‌اند.

وی درباره یگان‌های فعال در عملیات مقابله با تروریست‌ها در روز چهارشنبه گفت: یگان عمده حاضر در میدان یگان حفاظت انصار المهدی که مسئولیت حفاظت از مجلس را داشت بود. همچنین گروه‌هایی از نیروی زمینی سپاه و یگان صابرین و نیروی انتظامی و سایر نیروهای امنیتی که به صورت خودجوش و داوطلبانه آمده بودند کمک گرفته شد.

گرجی زاده با تأکید بر اینکه به دلیل حضور مردم عادی و کارمندان مجلس در ساختمان عملیات مقابله با تروریست‌ها به قدری با پیچیدگی مواجه شده بود گفت: نیروهای سپاه توانستند حدود ۱۵۰ نفر را به صورت سالم به روش‌های مختلف از ساختمان خارج کنند.

فرمانده حفاظت سپاه درباره اینکه آیا ممکن است تروریست‌ها پیش از آغاز حمله مسلحانه فردی را در ساختمان برای هماهنگی اعزام کرده باشند اظهار کرد: این حدس وجود دارد اما بررسی دقیق آن بر عهده وزارت اطلاعات است و احتمالا پس از انجام بررسی‌های لازم ما را در جریان قرار خواهند داد.

وی خاطر نشان کرد: تروریست‌ها عجله بسیاری برای رسیدن به محلی برای جان پناه داشتند در همین زمینه به نظر ما قصد آن‌ها گروگانگیری و کشتار وسیعی بود اما خوشبختانه نیروهای امنیتی توانستند آن‌ها را از مسیر خود منحرف کنند؛ تروریست‌ها در یک طبقه گیر افتادند و باروش‌هایی که توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت مهمات آن‌ها تمام و قدرت تحرک از آن‌ها گرفته شد. ما نیز با استفاده از زمانی که از تروریست‌ها گرفته بودیم تعداد قابل توجهی از مردم و کارمندان مجلس را از طبقات پنجم و ششم وهفتم خارج کردیم و در نهایت زمانی که پرسنل سپاه انصار از عدم حضور مردم در ساختمان اطمینان یافتند و مجروحین را به صورت کامل از ساختمان خارج کردند، عملیات ضربتی صورت گرفت.

گرجی زاده با اشاره به اقدام یکی از تروریست‌ها برای عملیات انتحاری افزود: یکی از تروریست‌ها به دنبال آن بود که اقدام به عملیات انتحاری کند اما با توجه به شواهد موجود به نظر ما اگرچه که یک نارنجک منفجر شد اما به احتمال قوی تمام کمربند انفجاری دست‌ساز این تروریست عمل نکرد. دو تروریست دیگر نیز با قاطعیت و پس از محاصره و ورود به زاویه‌ای تنگ با قاطعیت توسط تک‌تیراندازها و با تیر مستقیم به هلاکت رسیدند.

فرمانده حفاظت سپاه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نیروهای عمل‌کننده حین عملیات هیچگاه نمی‌توانند از تعداد تروریست‌ها مطمئن شوند، حدود یک و نیم ساعت پس از به هلاکت رسیدن این عناصر همچنان در محل ساختمان به دنبال عناصر احتمالی بودند. تمام اتاق‌ها توسط سپاه انصار به صورت کامل چک و خنثی شد در همین زمینه با توجه به اینکه تروریست‌ها تعدادی بمب دستی به همراه خود داشتند ما نیز احتمال تله‌گذاری این بمب‌ها را می‌دادیم به همین دلیل زمان بیشتری برای پاک‌سازی و چک و خنثی ساختمان به طول انجامید.

وی با تأکید بر اینکه در اینگونه عملیات‌ها علاوه بر سرعت، کیفیت نیز برای ما حائز اهمیت است گفت: ما مانند کشورهای دیگر از جمله روسیه در این زمینه عمل نمی‌کنیم و کیفیت عملیات و جان مردم برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل نیز افتخار می‌کنیم که نیروهای سپاه با دقت تک تک افراد را از ساختمان خارج کردند و سپس وارد عملیات شدند.

گرجی‌زاده اظهار کرد: در این عملیات یک پاسدار حفاظت شهید و چندین پاسدار مجروح شدند و سایر شهدا و مجروحین نیز مربوط به مردم عادی و کارمندان مجلس بود.

وی با اشاره به اقدام وحشیانه تروریست‌ها در تیراندازی به سمت مردم عادی و زنان و کودکان در حادثه روز چهارشنبه اظهار کرد: وحشی‌گری و حیوان صفتی در این تروریست‌ها قابل مشاهده است.

به گزارش ایسنا، فرمانده حفاظت سپاه در ادامه صحبت‌های خود به بیان برخی جزئیات مربوط به حادثه تروریستی در حرم امام خمینی (ره) پرداخت و گفت: این عملیات تقریبا به طور همزمان با عملیات مجلس شورای اسلامی انجام شد در لحظات اولیه ورود تروریست‌ها به حرم مطهر، یکی از عوامل خدمات حرم که مسئول راهنمایی زائران بود توسط تروریست‌ها مجروح می‌شود این افراد سپس به یکی از کارگران مجموعه حرم حمله می‌کنند و او را به شهادت می‌رسانند در این لحظه سلاح یکی از تروریست‌ها با مشکل مواجه می‌شود و او سلاح خود را رها می‌کند و به سمت درب ورودی حرم حرکت کرده و کمربند انتحاری خود را منفجر می‌کند.

وی ادامه داد: با هوشیاری نیروی انتظامی و حفاظت حرم مطهر نفر دوم با یک تیر که از سمت یکی از افسران نیروی انتظامی شلیک می‌شود در جا کشته می‌شود.

گرجی زاده با تأکید بر اینکه عملیات تروریستی در حرم مطهر فاقد هرگونه ارزش عملیاتی است اظهار کرد: ما باید برای دشمنان اظهار تاسف کنیم چرا که فکر می‌کردیم آن‌ها مقداری قوی تر از انچه نشان دادند باشند در همین زمینه پیام ما به حامیان تروریست‌ها این است که آنها بدانند اینجا ایران و بیشه شیران است؛ ما را با این اتفاقات آزمایش نکنند چرا که با جواب‌های بسیار سخت‌تری مواجه خواهند شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود درباره وضعیت امنیتی مجموعه حرم امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه تصرف این مکان کاری بسیار سخت است اظهار کرد: حرم امام خمینی (ره) دارای چند حلقه امنیتی است اما اتفاقی که روز چهارشنبه افتاد در محل عبور و مرور و استراحت زوار حرم امام خمینی (ره) بود. تروریست‌ها آنقدر گیج و هراسان بودند که در دقایق اولیه خود را لو دادند و نتوانستند به هدف خرابکارانه مورد نظر دست یابند.

فرمانده حفاظت سپاه خاطر نشان کرد: در دهه شصت یا در دهه‌های دیگر شاهد حرکت‌های امنیتی تروریستی دیگر بودیم که شاید بتوانیم به آن‌ها در اصطلاح نمره‌ای از خبرگی و خباثت بدهیم اما اقدامی که در حرم مطهر انجام گرفت بسیار دست پایین بود و با یک تیر افسر نیروی انتظامی ماجرا خاتمه یافت. در همین زمینه نیز تعبیر مقام معظم رهبری از این حادثه به ترقه بازی تعبیری بسیار زیبا است چرا که آن‌ها آنقدر ذلیل هستند که نمی‌توانند حرکات سازماندهی شده و جدی علیه جمهوری اسلامی انجام دهند.

گرجی‌زاده در بخش‌های دیگری از صحبت‌های خود به بیان توضیحاتی درباره حضور و مشارکت نیروهای امنیتی و نظامی مختلف در عملیات تروریستی روز چهارشنبه پرداخت و خاطر نشان کرد: روز چهارشنبه نیروهای بسیاری به صورت داوطلبانه در محل حاضر شدند اما نهایتا مهار این اتفاق توسط یک یگان معمولی از یگان انصار سپاه در مجلس و یک نیروی کمکی انجام شد. پلیس نیز اعلام کرد که به هر میزان نیرو لازم باشد به محل حادثه اعزام می‌کند اما نهایتاً نیروی محدودی از پلیس با تدبیر خود و هماهنگی با نیروهای سپاه به محل آمدند.

وی با تأکید بر اینکه برای مقابله با عملیات تروریستی روز چهارشنبه درخواستی از ارتش نشد گفت: ارتش آنقدر بزرگ است که باید برای کارهای وسیع‌تر از آن‌ها استفاده شود. به همین دلیل روز چهارشنبه نیازی به حضور آن‌ها نبود. با این وجود بسیاری از فرماندهان ارشد در محل حاضر شدند.

گرجی‌زاده در پایان با تاکید بر لزوم توجه مدیران کشور به نیروهای حفاظتی و ‌امنیتی سپاه و نیروی انتظامی، ارتش و وزارت اطلاعات اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم که قدر این نیروها را زمانی بدانند که خبری از مقابله و خطرات ظاهری نیست و اگرچه خبرهایی هست اما خیلی‌ها در بی‌خبری قرار دارند باید بدانند که اینکه بسیاری حوادث پیش نمی‌آید و سخنی از آن‌ها شنیده نمی‌شود این سکوت ماحصل تلاش‌های شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان(عج) است.

کد خبر 372805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار