دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک مرکز تحقیقاتی در آمریکا از پیوستن بیش از ۴۰۰ دانشجوی سعودی طی ۳ سال گذشته به گروه‌های تروریستی خبر داد.

عربستان

به گزارش فارس، گزارش مرکز امور خلیج فارس در واشنگتن نشان می‌دهد که صدها دانشجویی که از عربستان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا پذیرش شده‌اند، طی سه سال گذشته به گروه‌ تروریستی داعش پیوسته‌اند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «نبأ»، عربستان سعودی تلاش می‌کند تا ارتباطش با داعش و حمایت مادی و لجستیکی آن را نفی کند اما انتشار این گزارش، این ارتباط را ثابت می‌کند.

یک تیم از مرکز امور خلیج فارس در واشنگتن با بررسی آماری و ارائه گزارشی تصویری، از پیوستن دانشجویان به داعش، اعلام کرد که بیش از 400 دانشجوی سعودی و شماری از دانشجویان کویتی از سال 2014، درس در آمریکا را رها کرده‌اند و به داعش پیوسته‌اند. این گزارش شامل تصاویر و هویت تک تک این دانشجویان اسا.

بر اساس این گزارش، از زمان 11 سپتامبر در سال 2001، نزدیک به 15 هزار تبعه سعودی به گروه‌های تروریستی القاعده و داعش پیوسته‌اند و به میدانهای مختلفی مثل عراق، سوریه، یمن، مصر، لیبی، لبنان، کویت و افغانستان اعزام شده‌اند و از بزرگترین گروه‌های داوطلب در صفوف داعشند.

در این گزارش آمده است: دستگاه‌های امنیتی آمریکا عامدانه چشم بر روی سرنوشت این دانشجویان ملحق شده به سازمان‌های تروریستی می‌بندد به ویژه که «جان برینان» رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا روابط عمیقی با خاندان حاکم در عربستان و شخص «محمد بن نایف» ولی‌عهد این کشور دارد.

گفته می‌شود که سربازگیری، تامین مالی و نظارت بر روند سفر این دانشجویان وابسته داعش از آمریکا از سوی برخی طرف‌های رسمی و غیر رسمی سعودی صورت می‌گیرد که در میان آنها می‌توان به «خالد عبدالرحمن الدایل» رئیس دفتر سفارت عربستان در واشنگتن، «محمد بن نایف» ولی‌عهد، «عادل الجبیر» وزیر خارجه و ...اشاره کرد.

کد خبر 372192

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha